Regeringen ska se över jaktreglerna

Efter röstkaoset i riksdagen rörande fjälljakten öppnar nu regeringen för att ändra jaktreglerna.

Bengt-Anders Johansson.

Bengt-Anders Johansson.

Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

NORRBOTTEN2011-02-11 07:19

- Vi får så pass många synpunkter på det nuvarande systemet så jag utgår från att vi kan förbättra det, säger Bengt Anders Johansson (M), vice ordförande i miljö- och jordbruksutskottet till SR Norrbotten.

Regeringen startar en utredning om hur nuvarande lag fungerat mellan 2009 och 2011. Den ska vara klar 2012, rapporterar radion.

Bengt Anders Johansson tror att utredningen kan förändra situationen redan nästa år.

- Om utredningen är klar nästa vår så kanske vi har ett underlag för att ifrån utskottets sida lägga ett svar som tillmötesgår vissa synpunkter. Så det kan vara ett helt annat läge om ett år, säger han.

Fakta: Minst 10?000 jägare i fjällen

De tre nordligaste länsstyrelserna förvaltar den fria småviltsjakten som varje år lockar över 10 000 jägare att jaga ripa och skogsfågel på statens marker i fjällområdet.

Såväl svenska som utländska jägare kan köpa jaktkort och är sedan skyldiga att rapportera resultat av jakten. Jakten inleds den 25 augusti och nästan all jakt bedrivs inom loppet av två veckor.

I Norrbotten såldes 2010 jaktkort för drygt 12 000 jaktdagar, varav cirka 9 300 till svenska jägare. Drygt 2 700 såldes till utländska jägare, varav drygt 80 procent från Norden.

I Västerbotten såldes kort för cirka 8 000 jaktdagar, varav hälften till svenska jägare, cirka 3 000 till nordiska jägare, och närmare 1 000 till jägare från övriga länder.

I Jämtland såldes kort för cirka 10 500 jaktdagar, varav drygt 8 000 till svenska jägare, närmare 2 300 till nordiska jägare och cirka 150 till icke nordiska jägare.

(TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om