Ambulansflyget blir 27 miljoner dyrare för Norrbotten

Det nya ambulansflyget som startade upp förra året blev en miljonsmäll för Region Norrbotten. I år räknar ekonomidirektören Jan Öström med att slutfakturan landar på 80 miljoner kronor. Tidigare år har ambulansflyget kostat omkring 50–55 miljoner kronor.

När regionen upphandlade ambulansflygtjänsten från en privat aktör låg den årliga kostnaden omkring 50-55 miljoner.

När regionen upphandlade ambulansflygtjänsten från en privat aktör låg den årliga kostnaden omkring 50-55 miljoner.

Foto: Victor Bomgren

Norrbotten2022-11-11 14:39

– Det har tillkommit en del kostnader som inte fanns med i de ursprungliga budgetberäkningarna. Det är driftskostnader, bränsle, kostnader för att öppna och stänga flygplatser med mera. Det är komplicerat att bedriva ett flygbolag, säger Jan Öström, ekonomidirektör på Region Norrbotten.

Tidigare i veckan rapporterade Dagens Nyheter om att Kommunalförbundet Svenskt ambulansflyg, KSA, har allvarliga likviditetsproblem. Förbundet ligger 59 miljoner kronor back mot budgeten för 2022 och enligt tidningen hade förbundet planer på att förfakturera regionerna för att lösa den akuta bristen på pengar. Så kommer det inte att bli, enligt Jan Öström.

– Det var ett extra medlemssamråd i torsdags där man kom fram till att det inte kommer att bli fråga om någon extra debitering, utan underskottet ska regleras genom kostnadseffektiviseringar inom förbundet över en tioårsperiod, säger han.

Det är allvarligt för KSA att likviditeten sviktar, i värsta fall kan det leda till att Transportstyrelsen återkallar flygbolagets operativa licens, det vill säga dess flygtillstånd. Men Jan Öström känner ingen oro för det i nuläget.

– Jag tror inte vi ska överdriva den frågan. Det finns starka ägare i bakgrunden (Sveriges 21 regioner), men det är också självklart att vi måste jobba med kostnadseffektiviseringar.

Han menar att KSA:s ekonomi kommer bli starkare vartefter allt fler regioner börja nyttja det gemensamma flygbolaget.

Men trots att det inte verkar bli någon extradebitering har Region Norrbottens kostnader för ambulansflyget skjutit i höjden. Under nära 20 års tid, fram till 2021, anlitade Region Norrbotten flygbolaget Babcock air ambulance för tjänsten. Förra året tog Babcock nästan 30 000 kr per flygtimme, då landade slutfakturan för 2021 på 53 miljoner kronor.

Jan Öström medger att det är fråga om en rejäl fördyring, men han konstaterar samtidigt att det inte finns någon återgång till det gamla. 

– Vi hade fått fördyringar även om vi fortsatt köpa in flygtjänster, men det är inte aktuellt i dag. Nu handlar det om att få upp köptroheten från alla regioner, sen måste förbundet jobba tillsammans med ägarna under effektiviseringsarbetet, säger han.

Han räknar med att regionens kostnader för ambulansflyg blir cirka 80 miljoner även 2023.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!