Lundh Sammeli (S): "Kristersson får betala högt pris"

Fredrik Lundh Sammeli (S) ser med stor oro på att SD får flera tunga ordförandeposter i riksdagen. "Priset för Ulf Kristersson (M) att få tillträda som statsminister är väldigt högt", säger riksdagsledamoten från Luleå.

Länets socialdemokratiska riksdagsledamöter Fredrik Lundh Sammeli och Ida Karkiainen oroas över SD:s inflytande i politiken framöver. "Priset för Ulf Kristersson att få tillträda som statsminister är väldigt högt. Och vi har bara sett början på SD:s inflytande", säger Lundh Sammeli.

Länets socialdemokratiska riksdagsledamöter Fredrik Lundh Sammeli och Ida Karkiainen oroas över SD:s inflytande i politiken framöver. "Priset för Ulf Kristersson att få tillträda som statsminister är väldigt högt. Och vi har bara sett början på SD:s inflytande", säger Lundh Sammeli.

Foto: Privat

Norrbotten2022-09-30 16:27

Ulf Kristerssons regeringsunderlag M, SD, KD och L har meddelat nomineringarna till flera av de viktigaste presidierna i riksdagen, där SD fick flest ordförandeposter. 

Men även S, V, C och MP får ordförandeposter i övriga av de totalt 16 utskotten, som i försvars- och konstitutionsutskottet, och S har sina gruppledarkandidater klara. 

Luleås riksdagsledamot Fredrik Lundh Sammeli (S), nuvarande ordförande för justitieutskottet, föreslås bli gruppledare i socialutskottet men förhandlingar återstår med övriga i opposition och det är inte givet att han även blir ordförande. 

– Nu har vi i S utsett vårt lag men vilka exakta ordförandeposter som fördelas mellan partierna blir klart senare i helgen. 

Samtidigt beklagar han att SD nu får några av de tyngsta posterna i riksdagen. Utöver justitie- och utrikesutskotten får SD vice ordförandeskapet i försvarsutskottet, där nuvarande minister Peter Hultqvist föreslås bli S-gruppledare.

– Oerhört oroande att justitieutskottet och utrikesutskottet går till SD nu, säger Lundh Sammeli. 

Han ser stora problem med att SD får landets främsta parlamentariska företrädare i just de utskotten, med tanke på det säkerhetspolitiska läget. 

– Vi tar snart över ordförandeskapet i EU, medan Ryssland annekterar fyra regioner i Ukraina. Då har vi en tillträdande regering som överlåter utrikespolitiken till SD. Det här försvårar M-regeringens möjligheter att få igenom utrikes- och försvarspolitiken, säger Lundh Sammeli apropå att SD blir utan ministerposter. 

– Priset för Ulf Kristersson att få tillträda som statsminister är väldigt högt. Och vi har bara sett början på SD:s inflytande, säger Lundh Sammeli. 

Även civilminister Ida Karkiainen (S), Haparanda, som föreslås bli gruppledare för konstitutionsutskottet, uttrycker oro.

– Jag har min uppfattning klar om SD och hoppas att deras ledamöter granskas ytterligare nu. Men det här är verkligheten nu.   

Som S-gruppledare i konstitutionsutskottet ser hon fram emot att jobba med grundlags- och urfolksfrågor, liksom frågor om presstöd, och Karkiainen hoppas även på ordföranderollen. 

– Att ingå i ett presidium innebär att du leder planeringen av sammanträdena och dagordningen, kring vilka frågor som ska lyftas. Sen blir man ofta talespersonen för utskottet också. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!