Landstinget jobbar långsiktigt för att klara behoven

Läkare och sköterskor står högt upp på landstingets önskelista. Så också om tre år:– Distriktssköterskor framför allt, säger Carl-Johan Westborg, länschef för primärvården.

Norrbotten2011-07-07 05:00

Att det råder brist inom vissa vårdyrken är ingen nyhet. Därför försöker landstinget jobba långsiktigt med rekryteringsbehoven.
Läkarutbildningen vid Sunderby sjukhus är en sådan.
– Det handlar om en lång startsträcka. Det tar nio år tills de är verksamma specialister.
För att lösa problemen sommartid har tandvården sedan tio år tillbaka tagit in studenter. I år ett 40-tal från tandläkarutbildningar, åtta från tandhygienistutbildningen samt fyra som studerar till tandtekniker.
Något sådant finns inte inom primärvården. Här tar man i stället in läkarassistenter till olika vårdcentraler och kliniker.
Positiv bild av landstinget
– Även här handlar det om en lång tid. De är specialister om åtta och ett halvt år, säger Westborg.
I och med att läkarstuderande får in en fot i vården i Norrbotten hoppas man att kunna förmedla en positiv bild av Norrbottens läns landsting som arbetsgivare.
– Vi måste jobba långsiktigt. Det är svårt att få upp verksamma specialister. Det gäller att fånga dem som AT-läkare eller studerande, säger Carl-Johan Westborg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om