Om det är minusgrader i hela landet under ett helt temperaturdygn, från klockan 19 på kvällen till samma tid dagen därpå, kallas det ett nationellt isdygn.
Norrbotten har varit svinkallt tidigare i veckan och I Nattavaara noterades nytt säsongsrekord med extrema 39,7 minusgrader natten mot torsdag. Men den intensiva kylan i hela landet hann bara pågå i åtta timmar innan Nikkaluokta och Abisko, något skrällartat, klev upp på en plusgrad – samtidigt som Kiruna hade minus åtta.
P4 Norrbotten var först att rapportera om nyheten på fredagsmorgonen och vi ringde upp SMHI:s meteorolog Linus Karlsson.
– Vi har runtom i landet haft minusgrader men vi har sett i att det i Abisko och Nikkaluokta uppmätts en plusgrad vid klockan tre i morse. Det är lite speciellt, säger han.
Det var jättekallt på andra ställen i Norrbotten. Hur kan det skilja så mycket?
– Det är framför allt att lite mildare luft har tagit sig in och det ser vi framför allt i fjällen där det nu är nollgradigt på många håll.
Är de besvikna i södra Sverige nu när vi har sabbat isdygnet?
– Det har varit mycket uppmärksamhet kring detta och framför allt att det är varmare i Abisko och Nikkaluokta än i Skåne, säger Linus Karlsson.
Erik Sarri, 52, i Nikkaluokta satt ute på skotern när vi nådde honom på förmiddagen. Han berättar att 15 januari 2021 är en dag som kommer att gå till historien.
– När jag tittade fem på morgonen så var Nikkaluokta varmast i Sverige, då var vi de enda som hade plusgrader. Jag var tvungen att lägga ut på Facebook och Instagram direkt att äntligen är Nikkaluokta varmast i Sverige! Tänk om man hade kunnat spela på det som på hästar, säger han.
Han tycker att det är ganska roligt att Nikkaluokta sabbade Sveriges isdygn. Värmen hade varit att föredra på sommaren, men de fick i alla fall vara i hetluften.
– Man måste se det positivt. Vädret svänger hit och dit, men just det här är kul.
Funderade du på att ta på shortsen i morse?
– Det skulle man nästan ha gjort, för det här datumet måste jag berätta om för mina barn och barnbarn. Nikkaluokta just av alla ställen – som brukar vara det mest köldsäkra.
Det är dock inte första gången Norrbotten sabbat ett isdygn. I mars 2013 fick Boden och Storön 1,5 plusgrader medan kylan höll resten av landet i sitt grepp.