– Vi har ju såklart sett att det finns olika lokala grupper på Facebook. Nu har jag inte gjort någon djupare granskning av dessa grupper men jag ser ofta att det är kläder, barnprylar och mindre saker som säljs. De kategorierna går fortfarande bra på Blocket så någon påverkan har vi inte sett, säger Annette Karlberg, presschef.
Blocket startades i mitten på 90-talet när internet fortfarande var en fluga för folk. Genom åren har allt från tv-spel till villor sålts och köpts via domänet. Den överlägset största kategorin är bilar. Till skillnad från Blocket som tar en avgift för annonser som läggs upp, är Facebookgrupperna än så länge gratis att annonsera via.
Tror ni att folk hellre väljer att annonsera gratis via Facebook före de väljer er?
– Det vet jag faktiskt inte. Det vi erbjuder är en kundsäkerhet och vi kontrollerar alla annonser. Vi frågar våra säljare hur snabbt de blivit av med prylen och 25% har blivit av med den inom ett dygn, 60% inom en vecka, så det går väldigt fort att sälja via oss. Men vi tycker i grund och lag att det är positivt att fler forum finns för att sälja och köpa begagnat, säger Anette Karlberg.