Anhållen för grov misshandel efter knivdåd

Den 48-årige man som blev knivstucken i Malmberget i fredagskväll mår efter omständigheterna bra.Gärningsmannen är anhållen för grov misshandel.

Polisen har just gripit knivmannen på Bergmansgatan. Här transporteras han iväg i en civil polisbil till Gällivare. FOTO: John Filipsson

Polisen har just gripit knivmannen på Bergmansgatan. Här transporteras han iväg i en civil polisbil till Gällivare. FOTO: John Filipsson

Foto: John Filipsson

MALMBERGET2009-08-15 16:49
Det var strax efter 19 på fredagskvällen polisen fick larm om att ett bråk förekom på Bergmansgatan i Malmberget.
Enligt uppgift skulle skottlossning ha förekommit i samband med bråket och därför kallades polisens insatsstyrka in.
Men om det verkligen har skett vill åklagaren Anna Bergström inte bekräfta. Och hon är förövrigt mycket förtegen om vad som har utspelats och hänvisar till förundersökningssekretessen.
God vigör
Den knivstuckne 48-åringen opererades akut på Gällivare sjukhus i fredagskväll. Han har inga livshotande skador och vilar nu ut och är efter omständigheterna vid god vigör.
Gärningsmannen som är född 1968 sitter anhållen hos polisen i Gällivare för grov misshandel. Han kommer att förhöras närmare om vad som utspelade sig på Bergmansgatan, efter helgen.
Om de både är bekanta med varandra sedan tidigare har heller inte gått att få bekräftat från åklagarhåll, eller vad som kan ha försiggått bråket.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om