Det tror Moderaternas gruppledare Mattias Karlsson, som var den ende som yrkade avslag på ansökan vid landstingsstyrelsens möte på onsdagen.
– Jag tror inte att en regionbildning leder hälso- och sjukvården i Norrbotten framåt. Väljarna vill att vi ska ägna oss åt sjukvård och vi har stora utmaningar, minst sagt. Jag är rädd att regionfrågorna tar tid och fokus från vårt viktigaste uppdrag, och att vi dessutom i framtiden trycks in i en storregion. Det här förenklar för dessa krafter, sade Karlsson.
Han tror att en storregion finns på agendan redan under nästa mandatperiod – och varnar skarpt för att Norrbotten blir förlorare i en sådan utveckling.
– Den senaste månaden har det kommit flera signaler om att en storregion med Västerbotten är högaktuell. Men vi har geografin emot oss. Får vi politiker i Umeå som kan besluta över strukturella frågor i Norrbotten, exempelvis sjukhus, så förstår alla hur det kan sluta. Det är viktigt att politikerna är nära medborgarna, sade han.
Karlsson har tidigare varit tveksam till Region Norrbotten, men hans ställningstagande fick ändå ögonbryn att höjas på mötet.
– I 20 år har mitt parti och Mattias parti arbetat för det här. Nu när det äntligen kan bli verklighet så kliver han av, sade Jens Sundström, Folkpartiets gruppledare.
– Det som är så spännande är att när man pratat med Mattias partikollegor i Västra Götaland och Skåne så tvekar de inte att tala om hur sjukvården utvecklats positivt i deras region, sade landstingsrådet Agneta Granström (MP).
Övriga i oppositionen röstade med det rödgröna förslaget, som innebär att Norrbotten från den 1 januari 2017 kan bilda region.
– Men det är viktigt att vi håller isär diskussionen. Så länge det bara handlar om Norrbotten så är vi med på vagnen, sade Kenneth Backgård, Sjukvårdspartiets gruppledare.
Landstingsrådet Maria Stenberg (S) slog fast att Norrbotten blir starkare av att bilda region.
– Det är bra, både för vår utveckling och för vår sjukvård. Vi är snart det enda område som inte är en region och en stor del av den nationella politiken vänder sig mot regioner.
Någon storregion med Västerbotten ser hon inte just nu.
– Jag har inte en tanke på det. Först ska vi bilda Region Norrbotten.
Hon bekräftar dock att en rörelse mot storregioner är på gång i Sverige.
– Jo, men framför allt bland dem som redan varit regioner ett längre tag.