Norrlandsfonden hade lånat 200 miljoner kronor av staten, men regeringen har beslutat att pengarna inte behöver betalas tillbaka.
– Det är ett enormt tillskott som gör att vi kan finansiera företag i de fem Norrlandslänen. Både nya företag och växande och investerande företag, säger Mikael Damberg.
Beskedet är en del av regeringens strategi om att satsa på hela Sverige. Flera nyheter presenterades på en presskonferens under torsdagen. Regeringen ska bland annat inrätta nya servicekontor runt om i landet, rusta upp Göta kanal och satsa extra på att rusta upp dåliga vägar och förstärka kollektivtrafiken i glesbygd.
– Det här är en av de gladaste nyheterna, säger Mikael Damberg om beskedet om Norrlandsfonden.
Syftet med Norrlandsfonden är att näringslivet i de fem nordligaste länen ska kunna låna pengar för att förstärka sin verksamhet. Enligt Mikael Damberg har organisationens insatser lett till stora investeringar i näringslivet under de senaste åren.
– Spännande är att Norrlandsfonden har hittat nya samarbetsformer. När det offentliga har gått in med pengar har det privata näringslivet växlat upp så att det har blivit ännu större investeringar.
Mikael Damberg kommer till Luleå den 13 september för ett möte med Norrlandsfondens representanter.
– Då ska jag få höra vad det här innebär i nya möjligheter för jobb och tillväxt i norra Sverige.