Ny version: Människorovet en hämndaktion

En dödskrasch utanför Råneå ledde till att föraren av bilen kidnappades och misshandlades i en hämndaktion. I går häktades två män misstänkta för människorov och grov våldtäkt.

BROTTSPLATS. Här misstänks den grova våldtäkten ha ägt rum.

BROTTSPLATS. Här misstänks den grova våldtäkten ha ägt rum.

Foto: K-L Sundqvist

LULEÅ2016-09-29 17:30

Häktningen genomfördes vid Luleå tingsrätt. Först häktades en 21-årig man, och sedan en 33-årig man. Båda männen är hemmahörande i Kalix kommun och häktades på sannolika skäl både för människorovet och den grova våldtäkten. De nekar till brotten.

Tillsammans med en 32-årig man från Haparanda och en man i 45-årsåldern från Kalix misstänks de den 6 september ha rövat bort en annan man, som befann sig i en lägenhet i Råneå.

NSD:s uppgifter gör gällande att det handlar om samma man som körde den bil som natten till den 21 augusti körde in i ett betongfundament norr om Råneå. I den våldsamma kraschen dog en 20-årig kvinna från Kalixtrakten.

Läs mer: Kvinna i 20-årsåldern avled

Människorovet handlar om en hämnd mot bilföraren och enligt NSD:s källor misshandlades bilföraren i samband med att han fördes bort. Mannen i 45-årsåldern är släkt med den 20-åriga kvinna som dog i kraschen.

Åklagare Klara Dahlström är mycket förtegen om utredningen. Hon hänvisar till förundersökningssekretess.

– Jag anser att båda häktningarna var väntade. Men jag kan inte säga någonting om syftet till människorovet.

Kan du bekräfta att människorovet och dödskraschen har ett samband?

– Nej, jag kan inte bekräfta någonting.

Läs mer: Misstänkt människorov - åklagare bekräftar

Förutom människorovet misstänks 21-åringen, 32-åringen och 33-åringen för en grov våldtäkt som ska ha skett natten mellan den 20 och 21 september i Kalix kommun.

Kalixbon i 45-årsåldern misstänks i sin tur för en våldtäkt av normalgraden som skedde i Övertorneå kommun den 22 september. Häktningsförhandlingar mot honom hålls på fredag förmiddag.

Människorovet och våldtäkterna ska inte ha något samband utan vara helt skilda händelser.

– Min klient anser sig vara oskyldig till anklagelserna. Han bekräftar att han varit på platsen i båda fallen men förnekar brott. Jag kan inte gå in något på misstankarna, säger Niklas Lundgren, den 21-årige mannens försvarare.

Även 33-åringen anser sig vara oskyldig.

– Hans inställning är att han inte är skyldig till de här brotten. I övrigt kan jag inte säga något, säger Magnus Söderlind, 33-åringens försvarare.

När häktningsförhandling mot 32-åringen ska hållas är inte känt.

Enligt NSD:s uppgifter har våldshärvan ett visst samband med dödsfallet utanför Valvträsk, där en 47-årig man dog. Mannen misstänktes först mördad men det visade sig vara en olycka. De inblandade i Valvträskfallet ska ha känt sig hotade av den nu misstänkta kvartetten.

Detta har hänt

BAKGRUND

Natten till den 21 augusti dog en 20-årig kvinna i samband med en våldsam bilkrasch norr om Råneå.

Den 6 september rövas en man bort från en lägenhet i Råneå. Mannen återfanns och fick vård.

Natten till den 7 september hittas en 47-årig man från Luleå kommun död på vägen, strax utanför Valvträsk.

Den 20 och 22 september genomförs två olika våldtäkter, en i Kalix och en i Övertorneå.

Därefter anhålls fyra män vid olika tillfällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om