Kritik mot fiskecampen: "Käpprätt åt helvete"

Råneåbon Stig Enkvist ser sitt fiskeparadis Stora Stenträsket förfalla. Han riktar hård kritik mot Luleå kommuns arrendator Camp Svanis.

TOMT. I vedboden fanns på måndagen några enstaka ved­klabbar.

TOMT. I vedboden fanns på måndagen några enstaka ved­klabbar.

Foto:

NIEMISEL2015-03-17 09:25

– Det är käpprätt åt helvete. Det har alltid fungerat perfekt här tidigare men nu känns det som att de inte ens vill att folk ska komma hit, säger Stig Enkvist, som hade planerat att tillbringa påsken i fiskecampen norr om Niemisel.

– Vi är några gäng som brukar vara där tillsammans, fiska, äta och ha det trevligt. Nu ringde jag och frågade om påsken och då sade de att det skulle finnas 25 husvagnsplatser, det skulle finnas ved och det skulle vara skottat. Sedan premiären i början av mars har jag dock fått höra av andra hur illa ställt det är i år. Folk som varit hit och vänt. Så då åkte jag och tittade själv också.

Stora Stenträsket med tillhörande stugor sköttes tidigare av Luleå kommun men sedan förra sommaren arrenderas det av Camp Svanis. Nu pekar Stig Enkvist på flera brister i skötseln:

* Dålig plogning av vägen.

– Det är alldeles för smalt plogat. Kommer man med husvagn och får möte med en bil så är det kört.

* Oplogade husvagnsplatser.

– De har cirka 40 platser men det är bara åtta plogade. Och av dem går det att få upp ett förtält på fyra.

* Dåligt skottat.

– Det är skottat till ett av dassen. Till stugorna som hyrs ut är det jättedåligt skottat. Flera av dassen står dessutom på tre kvart sedan de fått sig en smäll vid plogningen.

* Svårt att elda.

– Det finns ingen torr ved. Den ligger under snön. I vedboden ligger några enstaka vedträn. Jag vet flera stora gäng som åkte till andra ställen nu i helgen för att de inte tycker det går att vara här. Det är väldigt dålig reklam och jag är orolig för om Stora Stenträsket kommer finnas kvar i framtiden, säger Stig Enkvist.

Kim Sandman, delägare i Camp Svanis, blir förvånad över uppgifterna.

– Det låter väldigt konstigt. Vi har bara haft nöjda gäster hittills i år, vad jag har hört. Plogningen av vägen ska vara gjord av yrkesförare och vad gäller husvagnsplatser så har vi plogat upp så många som vi har efterfrågan på. Vad jag vet ligger veden inlåst på ett ställe och under en presenning på ett annat ställe. Det är tråkigt om det finns missnöje och jag ska genast kolla upp det här.

Enligt arrendeavtalet betalar Luleå kommun 250 000 till Camp Svanis för att ha öppet maj till september.

– Den här tiden ingår inte i avtalet och vi har inga synpunkter på hur de sköter anläggningen. De får sköta den som den vill, säger Roger Wikström, områdeschef vid fritidsförvaltningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!