Efter den gångna säsongen deklarerade Johan Fransson att han vill lämna Luleå Hockey, trots att han har ett år kvar på kontraktet.
29-åringen har kopplats samman med klubbar i NHL, KHL och Schweiz. När NHL:s transferfönster nu har stängt har spekulationerna kring KHL och Schweiz ökat.
På måndag går Luleå Hockey på is, säsongen närmar sig med stormsteg – och Fransson är alltjämt inte presenterad av någon ny klubb.
När NSD pratar med Luleå Hockeys sportchef Lars Bergström är han förtegen kring om det har hänt något nytt kring den landslagsmeriterade backen.
– Hmm... Det måste du väl fråga Fransson om? Det säger han nog bäst själv, säger Bergström.
Tolkar jag det rätt om det har hänt något nytt?
– Nej, jag säger att det svaret måste du fråga honom om.
Är status samma som innan?
– Ja, vad jag vet.
Kommer Fransson att finnas med på måndagens ispremiär?
– Så är det inte planerat.
Luleå Hockey har flera gånger sagt att de har räknat bort Fransson inför kommande säsong. Men han är alltså fortfarande kontraktsbunden till klubben.
– Ja, jag vet inte om vi ser något speciellt på situationen. Det har funnits en bra dialog, så det är inget speciellt kring det egentligen, säger Bergström.
NSD har sökt både Johan Fransson och spelarens agent Joakim Persson utan framgång.