”Kan inte erbjuda det vi tänkt oss – blir minskade intäkter”

Just nu kommer inte klubbarnas satsning att påverkas av den segdragna arenafrågan.
Men...
– I förlängningen påverkar det klubbarna. Vi kan inte erbjuda det vi tänkt oss, det blir minskade intäkter, säger Anna Jonsson.

Anna Johnsson Jonsson luleå basket

Anna Johnsson Jonsson luleå basket

Foto: Kurt Engström

LULEÅ/Basket2013-06-04 05:00

Basketklubbarna Northland och LF äger gemensamt arenabolaget.

I nuläget hävdar Anna Jonsson, klubbdirektör för Northland Basket, att klubbarnas sportsliga verksamhet inte påverkas nämnvärt av den uppkomna situationen, eftersom klubbarna inte budgeterat för några intäkter från arenabolaget.

– Själva sporten påverkas inte. Vi kommer att spela där, vi kommer att kunna erbjuda mat – men restaurangen kommer inte att vara igång. Som det ser ut nu, i alla fall, säger Anna Jonsson.

Hoppas på en lösning

Ni har inte budgeterat för en massa pengar från bolaget?

– Vi har varit väldigt försiktiga, vi ska ju driva en restaurang och det tar tid att få den verksamheten att snurra på rätt sätt, säger Jonsson.

Men så småningom måste det ju märkas?

– I förlängningen påverkar det klubbarna. Vi kan inte erbjuda det vi tänkt oss, det blir minskade intäkter.

Northland börjar sitt ligaspel 28 september. En vecka senare börjar LF Basket sitt seriespel.

– Man vinner ju inga matcher i restaurangen.., säger LF:s klubbdirektör Lars Mosesson och skrattar innan han fortsätter.

– Ärligt talat, vi börjar 3 oktober, tills dess hoppas vi ju att det här ska vara löst.

Anna Jonsson håller med.

– Förhoppningsvis händer det något i förvaltningsrätten snart. Vi kan inte påskynda processen, vi ska inte göra det heller, säger Jonsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om