Skellefteå hade greppet, ledning med 3-2 och matchklockan tickade obönhörligt mot minut 20 i den tredje perioden.
Luleå jagade frenetisk ett kvitteringsmål men de heta chanserna saknades och västerbottningarna var med stormsteg på väg att kvittera till 1-1 i matchserien.
Men i ett av många ströanfall från Luleå Hockeys sida hamnade pucken på Joonas Vihkos klubba som bara skulle lägga ned pucken djupt i anfallszon.
Men Skellefteåbacken Petter Granbergs ben var i vägen, puckens studsade mot målet där Andreas Hadelöv var helt felplacerad.3-3 med mindre än fem minuter kvar att spela och Luleå Hockey var, mot alla odds, med i matchen igen.
- Det var nog mitt mest egendomliga mål karriären. Jag fattade knappt vad som hände, sa Vihko.
Ni har det rätta flytet just nu?- Ja, men jobbar man tillräckligt hårt får man turen med sig. Så brukar det vara för all bra hockeylag.
Vikhos mål tog dramat till övertid och för andra matchen i rad var Luleå Hockey det starkaste laget.
I Skellefteå i tisdags blev Anders Burström hjälte - den här gången klev Simon Hjalmarsson fram som räddaren i nöden.
- Det är inte så att man har koll på all statistik över säsongen men vi vet att vi är starka i sudden death. Vi hade en bra känsla när vi gick in i den fjärde perioden.
Nu är SM-finalen nära?- Två matcher kvar och de lär bli de allra tuffaste att vinna, sa Joonas Vihko.