Djungelmålningen är en del i Luleå kommuns projekt DIOR som står för delaktighet och inflytande i det offentliga rummet. Tanken är att ungdomar ska få uttrycka sin kreativitet och vara delaktiga i samhället.
– Vi har haft målandet som ett tre veckors sommarjobb. Det känns verkligen som att vi har blivit delaktiga i samhället, säger Rebecca Palo.
Vi träffar Rebecca Palo, Marzia Mohammadi och de andra konstnärerna på torsdagens invigning av tunnelmålningen. Det är festligt, fullspikat och generöst med drycker och tilltugg i form av djungelfrukt men också mer lokala kakor och bullar.
Lika förtjust
Barnen från Dungens förskola kommer gående i rep till kalaset, förser sig med var sitt fat djungelfrukt och sätter sig sedan på två utlagda zebrafiltar för att mumsa i sig.
– Det finns blommor och tigrar i djungeln, förklarar barnen förtjust.
Lika förtjust som de små är Bengt Johansson, 77, som bor i närheten av tunneln och har följt ungdomarnas arbete när han passerat på väg till och från Hertsö centrum.
– Det är en fantastisk målning. Tänk att de har kunnat göra det så här fint, säger han imponerat och tillägger:
– I maj hade vi varmt som i djungeln på Hertsön. Mina tusen allium slog ut två veckor tidigare än vanligt.
Marzia Mohammadi berättar att de i målargänget fått massor av trevliga kommentarer från förbipasserande.
– En ung kille kom med sin hund och sa "Fy fasen vad snyggt!". Det har verkligen varit ett roligt jobb, säger Rebecca Palo.
Ringar på vattnet
Kommunalrådet Yvonne Stålnacke har kommit för att vara med om invigningen av tunneln. Hon ser sig imponerat omkring och berömmer de sju kreativa sommarjobbarna:
– Hertsön har fått en egen fantastisk djungel!
Bo Wennström som bor i Årgångshuset i Hertsö centrum hoppas på en väggmålning där också.
– Det är baksidan av ICA som vi skulle vilja se målad med ett norrbottniskt naturmotiv och vattenfall. Jag hoppas att de här ungdomarna får fortsätta att måla där. Det är ju Lulebos hus, säger han förhoppningsfullt.
Katarina Leinikka, från Luleå kommuns fritidsförvaltning, som har varit arbetsledare för sommarjobbarna, säger förnöjt:
– Det är så roligt. Tunnelmålningen ger ringar på vattnet.