Utsläppen ska minska
Omfattande miljöinvesteringar väntar vid SSAB:s koksverk i Luleå. Det lovar nu företagets ledning efter påtryckningar från miljömyndigheterna.
Koksverket i Luleå. Ett nytt släcktorn ska minska utsläppen av stoft och svaveldioxid.foto: maria ekman
Foto: Maria Ekman
SSAB är bland annat berett att bygga ett nytt släcktorn, en investering på närmare 100 miljoner kronor. Det nya tornet ersätter det som funnits med ända sedan 1975 när koksverket stod klart att användas.
- På det här sättet kommer vi att minska utsläppen av stoft och svaveldioxid, säger Enbom.
Stora förhoppningar
Dessutom kommer företaget att bygga en ny så kallad spaltugn, en investering på runt 25 miljoner kronor. Den ska finnas som ett komplement till den spaltugn som redan finns. Det innebär att stora utsläpp av svaveldioxid som sker när befintlig ugn ställs av helt kan elimineras.
Total rör det sig alltså om miljöinvesteringar på en bra bit över 100 miljoner kronor Däremot kan Stefan Enbom inte ange någon tidsplan för de miljösatsningar som ska genomföras.
- Det enda jag kan säga är att de ligger ett antal år framåt i tiden.
Det var i samband med nyligen slutförda miljöförhandlingar kring företagets ansökan om att få öka sin produktion, som SSAB gav tummen upp för satsningarna vid koksverket. Om drygt en månad kommer Miljödomstolen att meddela sitt beslut. Stefan Enbom har stora förhoppningar om att SSAB i Luleå får klartecken att öka produktionen av stålämnen från 2,5 miljoner ton till 3,0 miljoner ton.
- Det skulle kännas bra att ha miljöprövningen undanstökad den dag vi väl bestämmer för att öka produktionen.
Mångamiljardklassen
Och skulle SSAB:s ledning bestämma sig för att öka produktionen med runt 20 procent så väntar investeringar i mångmiljardklassen. Med stor sannolikhet måste SSAB då bygga ut koksverket med ytterligare ett 30-tal ugnar. Det kan också bli aktuellt med att bygga en helt ny linje för tillverkning av stålämnen, slabs.
- Men det här är satsningar som i så fall ligger långt fram i tiden, påpekar Stefan Enbom.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!