Utmaningen: 850 sjömil i "vattnets gokart"

När seglartävlingen mellan Tyskland och S:t Petersburg ställdes in bestämde sig Luleåtjejen Sandra Sandqvist och Christian Harding för ett annat äventyr: En segling från Smygehuk till Haparanda i en katamaran.

Sandra Sandqvist på katamaranen.

Sandra Sandqvist på katamaranen.

Foto: Christian Harding

Luleå2020-09-04 11:03

Sandra Sandqvist är Luleåtjejen med segling i blodet, en proffsseglare som seglat hem VM-guld och -silver, EM-medaljer och flertalet SM-guld, bland annat. 

– Vi bestämde oss för att det var dags för ett nytt äventyr som ingen hade testat förut. Något alla sa var galet och omöjligt, blå bandet i en F18-katamaran.

– Båten är en blandning mellan en gokart och en sån där vattenstock som man åker i nöjesparker, säger Sandra Sandqvist med ett skratt.

– Den är ganska känslig och vild och kräver koncentration. Går det fel kan man lätt kapsejsa och kommer man från båten så är det kört, det får helt enkelt inte hända. 

– Det hänger på hur mycket det blåser och vad det är för riktning hur säkert vi kan köra. Men vi är lite halvgalna, folk har sagt åt oss att vi måste vara försiktiga för vi är inte så bra på det. Men man ska ha respekt för uppgiften och det tror jag att vi har, säger Sandra Sandqvist.

Men det är inte bara för ett roligt äventyr som duon beger sig 850 sjömil i en "vattengokart":

– Vi vill med vår resa lyfta fram hur vacker vår kust och vårt hav är. Men även hur känslig den är och vad vi behöver göra för att bevara den i dess vackra och underbara form, säger Christian Harding.

– Det jag märker är att det är ett väldigt dött hav, det är inte så mycket djurliv, säger Sandra Sandqvist.

Någon gång under nästa vecka beräknar hon att de når Haparanda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!