Tre norrbottningar i ungdomsserie

Tre norrbottningar berättar sina historier i nya tv-serien ”Min samiska historia”.

HISTORIA. I UR:s serie ”Min samiska historia” får vi lära känna (från vänster) Ailo, Máridjá, Sara-Elvira och Sara, som på olika sätt är präglade av den samiska historien.

HISTORIA. I UR:s serie ”Min samiska historia” får vi lära känna (från vänster) Ailo, Máridjá, Sara-Elvira och Sara, som på olika sätt är präglade av den samiska historien.

Foto: Foto: Mattias Bardå/UR

Luleå2018-02-06 06:00

Efter ”Samernas tid”, som riktar sig till en vuxen publik, kommer ungdoms-serien ”Min samiska historia”, som handlar om de fyra ungdomarna Máridjá, Ailo, Sara-Elvira och Sara. På Samernas nationaldag förhandsvisas serien på den samiska festivalveckan i Östersund.

Serien i fyra avsnitt riktar sig till ungdomar i årskurs 7­–9, och tre av de medverkande bor i Norrbotten. Ailo bor i Gällivare, Sara-Elvira i Jokkmokk och Sara i Klimpfjäll, men studerar i Jokkmokk.

– ”Min samiska historia” vill berätta hur vår historia påverkar oss. I serien möter vi fyra unga samer som på olika sätt är präglade av sin historia. Deras förfäders erfarenheter av tvångsförflyttningar, rasbiologiska undersökningar och år i nomadskolan har lämnat spår även i deras liv. Men stoltheten över det samiska arvet är starkare och de vill ta tillbaka det som gått förlorat, säger Helene Näslund, producent för UR:s serie ”Min samiska historia”, i ett pressmeddelande.

En förenklad version av ”Min samiska historia”, för barn i årskurs 4-6, har premiär senare i vår och heter ”Samisk historia med Ailo”.

Fotnot: ”Min samiska historia” har premiär i SVT2 den 11 februari, ”Samisk historia med Ailo” den 11 mars. Alla program om samisk historia finns på UR Play.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om