Spelaren som kan bli guld värd

Matchen höll på att rinna Telge ur händerna - då placerade Brittney Thomas en knytnäve i magen på Anna Barthold .
Thomas fick en osportslig foul, Northland två straffkast som man satte, och matchen var avgjord.
- Det är bättre att spela bra basket och vinna, säger Barthold.

Bäst när det gällde som mest. Veteranen Anna Barthold lyfte Northland mot seger i toppmötet mot Telge.

Bäst när det gällde som mest. Veteranen Anna Barthold lyfte Northland mot seger i toppmötet mot Telge.

Foto: Kurt Engström

LULEÅ2011-11-29 08:12

Med drygt 35 sekunder kvar blev det en rörig situation på Telges planhalva ute vid bänken. Brittney Thomas tog en tuff foul på Silvia Luz och Anna Barthold gick fram och talade henne till rätta.

Då svarade Thomas med att ge en knytnäve i magen på Barthold - och drog på sig en osportslig foul.

Northland satte de två straffkasten som man tilldömdes och fick dessutom börja med bollen från sidan igen.

Var inte matchen avgjord redan innan så blev den det där.

Nedtonad Barthold
Efteråt valde Barthold, som svarade för 13 poäng och 11 returer, att tona ner händelsen.

- Det är sånt som händer. Det är en tuff match, det är många som vill vinna och det är känslor. Man får vara lite cool helt enkelt, säger hon.

Men det måste ändå vara ett tecken på frustration från deras sida.

- Ja, det är det. Man försöker slå till en spelare när domaren inte ser, men oftast ser ju den andra domaren. Det är inte bra att göra såna dumma grejer, det är bättre att spela bra basket och vinna.

Det gjorde ju Northland, efter att Anna Barthold, precis som Alexandra Ferm, svarat för en stark insats.

- Det var en bra match, två av Sveriges bästa lag möts i en toppmatch. Men det delas inte ut några medaljer i dag, så vi har en lång väg kvar till slutspelet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om