Sören, 72, vill inte sluta jobba: "Jag blir gladare"

Pengarna är inte allt utan mer ett tillskott – framför allt vill han träffa människor. Det säger Sören Lindgren, 72, pensionären som inte vill sluta arbeta.

Sören Lindgren, pensionär eller veteran som han kallas i företaget, har som sitt fasta uppdrag att sköta om en utebiltvätt på Storheden.

Sören Lindgren, pensionär eller veteran som han kallas i företaget, har som sitt fasta uppdrag att sköta om en utebiltvätt på Storheden.

Foto: Reino Jillker

Luleå2021-02-02 11:00

Sören Lindgren i Luleå vill inte sluta arbeta.

– Jag tycker det är roligt att träffa människor och hjälpa folk. Jag tycker själv att jag blir gladare av att få göra det här för jag är inte en person som vill sitta inne och titta ut genom fönstret. Pengarna är inte det viktiga men det är ett tillskott, säger Sören Lindgren som för elva år sedan slutade som driftsledare på SSAB.

undefined
För elva år sedan gick Sören Lindgren i pension. För 3,5 år sedan hade han renoverat allt som gick att renovera hemma. Då fick han se annonsen som annonserade efter arbetsvilliga veteraner.

Sören Lindgren har ett fast engagemang och det är att ta hand om en utomhusbiltvätt på Storheden i Luleå. Därutöver tar han snickeri- och målningsjobb, men även snöskottning och gräsklippning.

– Det som är bra är att jag kan välja jobb och jag behöver inte arbeta varje dag. Jag träffar folk i ungefär min egen ålder, både de som jag gör jobb hos men också jobbarkompisar för det är ganska många som jobbar här, säger han.

Intresset för att arbeta efter pensionen har ökat. I Sverige tog franchisekedjan Veteranpoolen under 2020 emot cirka 9 400 ansökningar från pensionärer som ville fortsätta jobba. Det var en ökning med 35 procent jämfört med 2019.

I Norrbotten, där man har omkring 300 inskrivna veteraner, var också en expansion på gång. I Gällivare och Kiruna tänkte man öppna upp men coronapandemin kom emellan.

– Det blev dålig tajming för i början av februari då vi hade börjat att rekrytera de veteraner som ville arbeta där så kom pandemin. Vi beslöt då att vänta, för att börja brottas med frågor om riskerna med att bli smittad, det ville vi inte, säger Mats Eriksson som är områdeschef för Norrbotten.

undefined
Mats Eriksson driver Veteranpoolen i Norrbotten. 300 inskrivna veteraner har han men hoppas att expansionen, som stoppades av pandemin, åter ska ta fart.

Men pandemin fick även andra följder.

– Vi är mycket restriktiva med att besöka äldre människor i deras hem, så det slog ganska hårt i början. Så fort statsministern är ute och säger något om restriktioner så märker vi av det. Däremot hade vi i somras mycket utejobb med att bygga altaner och att måla hus, säger han.

Pandemin har gjort att människor reser mindre utan är hemma. Då har råd att lägga pengarna på att renovera sina hus och hem.

– Pandemin har slagit hårt på hushållsnära tjänster där vi ska hem till folk, men vi har tagit igen det på utearbetena där vi ökat mer än jag kunnat tänka mig. Så vi har ökat vår försäljning under 2020, säger Mats Eriksson.

undefined
Förutom att arbeta så träffas alla veteranerna i företaget några gånger per år för att umgås. Det betyder mycket, säger Sören Lindgren.

– Jag tycker det här är roligt. Speciellt när man kan välja själv, för man behöver inte ta jobbet när Mats ringer, säger Sören Lindgren, pensionären som inte vill sluta jobba.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!