Sommarturné mot långa djurtransporter

Maximalt åtta timmars djurtransporter för djuren inom EU.Det är vad Djurens Rätt förespråkar under sin sommarturné Summer of Liberation.

Ann-Sofi Holmberg, aktiv i Djurens Rätt, säljer en väska till Erik Thor, 17.FOTO: Bengt-Åke Persson

Ann-Sofi Holmberg, aktiv i Djurens Rätt, säljer en väska till Erik Thor, 17.FOTO: Bengt-Åke Persson

Foto: Bengt-Åke Persson

LULEÅ2009-06-25 06:00
På onsdagen var turnén, som genomförs i hela Sverige, i Luleå och fortsätter senare under veckan vidare norrut till Gällivare och Kiruna.
Målet med turnén är att samla ihop en miljon namnunderskrifter för att få ner antalet timmar på långa djurtransporter inom EU.
- Vi är emot att djuren ska tvingas resa så långt, säger Camilla Björkbom, regionansvarig för Djurens Rätt i norrlandslänen.
Dygnslånga transporter
Hon fortsätter:
- Inom EU kan djur transporteras upp till flera dygn. I Sverige är det åtta timmar. Det vi vill ha inom EU är en gräns på åtta timmar för djurtransporter. Ofta är djuren i dåligt skick och det är många som dör av olika påfrestningar under transporten, säger Björkbom.
Camilla Björkbom uppger att det är EU-parlamentarikern Jens Holm (V), som bett Djurens Rätt om hjälp för att lyfta kampanjen med namnet 8 hours i Sverige. Hon berättar att namninsamlingen även bedrivs med andra djurrättsorganisationer i hela Europa.
I turnétältet på Storgatan i Luleå finns både informationsmaterial om organisationen Djurens Rätt men även kokböcker om vegansk näringslära.
Vad har ni fått för reaktioner från allmänheten?
- De har inte varit odelat positiva men helt klart övervägande positivt. Det är ingen som nekat till att skriva på listan. Djurens Rätt jobbar med kontroversiella frågor så folk kan alltid ha åsikter om det vi jobbar med, säger Camilla Björkbom.
I maj påbörjades turnén som pågår fram till sista augusti. Bara i Norrbotten räknar man med att få in 600-700 namn under de dagar turnén pågår.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om