Industrijättens drag för att stoppa smittspridning

Gestamps strategi mot covid-19: De olika skiften får inte träffas, för att förhindra att smittan kan sprida sig.

Johan Balck, vd Gestamp Hardtech, är nöjd med året som gått trots de svårigheter de haft.

Johan Balck, vd Gestamp Hardtech, är nöjd med året som gått trots de svårigheter de haft.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Luleå2021-03-11 05:00

– Sedan tre veckor sedan har vi gått upp ett snäpp till i beredskap. Vi lever i vad vi säger som i "bubblor" där vi inte får umgås mellan skiften för att vi ska vara säkra. Vi får inte gå ut i produktionen och vi försöker hålla oss isär så mycket som det går, men vi måste ändå finnas här för att stötta. Vi är väldigt få som är på arbetet, säger Johan Balck, vd för Gestamp Hardtech i Luleå.

Själv har Johan Balck inte varit ute i produktionen på tre veckor.

– Det här gör vi för att vara på den säkra sidan. Det här betyder att det är en bra vår nu och vi har haft en jättetrevlig januari och februari med bra orderingång och bra leveranser, säger han.

För ett år sedan när coronapandemin startade var det inte någon ljus bild Johan Balck tecknade. I slutet av mars korttidspermitterade företaget ungefär 200 anställda och en tid senare korttidspermitterade man ytterligare omkring 70 anställda, men då på forskning och utveckling. 

Till skillnad från andra Gestampfabriker stängde fabriken i Luleå inte ner utan hade kvar några kunder. Under juli drog många i gång sina verksamheter igen.

– Det blev en vändning som höll i sig resten av året. Så vi tog nästan igen det vi tappat de månader när det var nedstängt när det var som värst. Så budgetmässigt har vi legat nära den budget vi lade, inklusive de stödpengar vi fått. Så vi var ganska nöjda med det årsresultatet, säger Johan Balck.

Vad var det jobbigaste med det år som gått?

– I början var man väldigt osäker för det stängdes ner och ingen vågade göra någonting, men alla följde direktiven väldigt bra så det fungerade bra då. Sedan var det osäkert när vi skulle starta upp igen. När vi väl kom i gång så tycker jag det jobbigaste har varit att man inte brytt sig om restriktionerna och vi har varit rädda att få in smittan i verksamheten, säger han och fortsätter:

– Det är den stora farhågan som kommit mer och mer ju längre tiden har gått, så vi har fått jobba stenhårt för att hantera situationen. Vi har en liten verksamhet och skulle vi få in smittan skulle det få negativa konsekvenser, men vi har haft en bra dialog inom företaget.

Trots det negativa med pandemin har Johan Balck även sett sådant som utvecklats positivt.

– Vi har blivit mer tighta inom företaget. Vi har tagit hand om varandra på ett smart sätt och brytt oss allihop om samma sak. Att det är viktigt att vi finns kvar och gör det här på ett bra sätt.

Karta: Gestamp HardTech
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!