Rektor får gå efter "sexskandal"

Enligt nyhetssajten Nyheter24 skyltar rektorn för Norrlands entreprenörsgymnasium, Anders Karlsson, på Facebook med sin sexfixering."Smutskastning", menar Anders Karlsson. Men på onsdagen tillkännagav styrelsen för Norrlands entreprenörsgymnasium att han omedelbart slutar som rektor.

Vid en presskonferens på onsdagen meddelade Majvor Müller, VD för Norrlands entreprenörsgymnasium, och Anders                          Granberg, ordförande i styrelsen för skolan, att Anders Karlsson omedelbart ska sluta som rektor. "Han har absolut inte gjort någonting brottsligt. Men han är elevernas ambassadör och förebild", säger Majvor Müller. FOTO: Pär Bäckström

Vid en presskonferens på onsdagen meddelade Majvor Müller, VD för Norrlands entreprenörsgymnasium, och Anders Granberg, ordförande i styrelsen för skolan, att Anders Karlsson omedelbart ska sluta som rektor. "Han har absolut inte gjort någonting brottsligt. Men han är elevernas ambassadör och förebild", säger Majvor Müller. FOTO: Pär Bäckström

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2009-06-18 06:00
Nyheter24, en nationell nyhetssajt på internet, uppger att rektorn Anders Karlsson "skyltar med sin sexfixering inför elever och toppchefer inom det lokala näringslivet.".
Mötesplats på internet
Det är på Facebook som Anders Karlsson, enligt Nyheter24, har exponerat sina sexuella preferenser. Facebook är en internet-mötesplats, en så kallad community, där man kan registrera sig och sedan via skriftliga meddelanden, filmsnuttar, bilder, grupper och olika applikationer hålla kontakten med vänner som också är registrerade. Facebook har över 100 miljoner medlemmar.
Under rubrikerna "Skola skakas av rektors sexflörtande" och "Gymnasiet i kris efter rektorns sexflörtande" beskrivs Anders Karlsson som sexfixerad. Den påstådda sexfixeringen består enligt Nyheter24 i att "han har varit aktiv i ett tiotal sexgrupper, däribland "Multiple orgasms", "Vi som är sexgalna" och synts på sexdejtsidor".
Anders Karlsson anser sig vara utsatt för en manipulativ smutskastningskampanj (se vidstående artikel).
"Inte brottsligt"
Men vid en presskonferens på onsdagseftermiddagen meddelade Majvor Müller, verkställande direktör för Norrlands entreprenörsgymnasium, och Anders Granberg, ordförande i styrelsen för skolan, att styrelsen i samförstånd med Anders Karlsson kommit överens om att han ska sluta som rektor med omedelbar verkan.
- Han har absolut inte gjort någonting brottsligt. Men han är elevernas ambassadör och förebild. Det finns en moralisk och etisk gräns när man arbetar med ungdomar. I våra policydokument står det att man alltid ska vara en god förebild och ha skolans bästa som mål. Vi har olika tolkningar av var gränsen går mellan vad som är privatliv och vad som är det officiella uppdraget men Anders inser att det inte fungerar att han i nuläget företräder skolan, säger Majvor Müller som nu går in som tillförordnad rektor i väntan på att en ny rekryteras.
En eldsjäl
Både hon och Anders Granberg poängterar att Anders Karlsson har uträttat ett mycket värdefullt arbete för skolan.
- En eldsjäl med en fantastisk entreprenöriell och pedagogisk förmåga. Han har åstadkommit oerhört mycket positivt. Men ingen är oersättlig. Vi kommer att fortsätta i samma anda, säger Anders Granberg.
- Vi i styrelsen har inga synpunkter på vad människor gör i sitt privatliv och självklart inte i sitt sexliv. Men det ställs högre krav på en rektor än på någon annan anställd. Som offentlig person och förebild har man ett stort ansvar, säger Majvor Müller.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om