Rånare anser sig oskyldiga

Tingsrätten dömde de två männen för rån till ett års fängelse.Männen överklagade och på fredagen var det hovrättsförhandling där båda yrkade på att tingsrättsdomen ska ogillas i sin helhet.

LULEÅ2010-01-29 18:51

De två personerna, en 20-åring från Boden och en 25-åring från Västerbotten, har suttit häktade sedan den 10 november.
Det var den 7 november som de bröt sig in i en bostad i Boden genom att forcera en ytterdörr, enligt åklagaren. Inne i lägenheten ska de ha tvingat till sig en mobiltelefon, 700 kronor i kontanter samt ett paket cigaretter.
Hotade med kniv
Dessutom fick mannen som bodde i lägenheten ta emot ett knytnävsslag i ansiktet. 20-åringen ska också ha hållit en bordskniv mot mannen och uttalat dödshot.
Kammaråklagare Åke Hansson anser att männen ska dömas enligt vad tingsrätten kommit fram till, det vill säga ett års fängelse.
Männen, som båda anser att de är oskyldiga ska avvisas från Sverige när rättsprocessen är över.
Ska avvisas ur landet
En av männen ska avvisas omgående eftersom Migrationsverket avslagit hans asylansökan. Den andre mannen ska transporteras till Italien eftersom det var där han gjorde entré i EU-gemenskapen. Det är alltså Italien som äger frågan ifall mannen ska ges asyl inom EU.
Fastighetsägaren kräver 10 000 kronor för den skadade dörren.
Mannen som utsattes för rånet yrkar på 5 000 kronor för kränkningsersättning. Dessutom vill han ha 1 500 kronor för telefonen samt återbetalning av kontanterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om