Publikrekordet rök all världens väg

Den kallades rekordmatch och rekordet slogs det. Trycket var stort och stämningen var på topp när Luleå Hockey/MSSK möte AIK på hemmaplan landade publiksiffran på 6220.

Foto: LG Norlin

Luleå2018-11-16 20:46

Redan en timme innan nedsläpp började det bli trångt i Coop Arena. Att hela 6 220 valde att gå på matchen innebär att det blev nytt publikrekord i SDHL.

Linköping hade det tidigare rekordet i matchen mot HV71 i november 2017 på 5 128 åskådare i Saab arena.

Luleå Hockey/MSSK spelar dubbla matcher mot AIK, den första i Luleå på fredagen och sedan på lördag i Älvsbyn. Luleås fans hade ställt upp med ett så kallat tifo, ett läktararrangemang, för att stötta sig lag.

Strax innan matchen skulle börja stod Erik och Sara Lundberg tillsammans med barnen Tea och Leo och åt hamburgare.

– Det är första gången vi är på damhockey. Det kändes spännande att få komma hit och försöka slå rekord, säger Sara Lundberg.

– Och att visa stöd för damerna, säger Erik Lundberg.

Med bara någon minut kvar till nedsläpp är det inte alla som lyckats hitta någon plats på läktaren. Elina Nilsson och Svea Holmberg var in i det sista på jakt efter platser. De brukar inte gå så ofta på matcher men denna kväll kände de sig manade att gå.

– Vi ska slå publikrekord, säger Elina Nilsson.

Vid kanten av läktaren står Anna Barsk med sonen Arvid.

– Vi blev utan sittplats, säger hon.

Redan under det första tio minuterna gjorde Luleå Hockeys damer mål.

– Det är en bra match, säger Arvid Barsk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om