Området fortsatt avspärrat

Polisen kommer ha olycksområdet runt cisternen på SSAB fortsatt avspärrat under helgen.
Två utredare är satta att arbeta med fallet.
Och på måndag kommer en specialåklagare från Malmö till Luleå för att granska olyckan.

LULEÅ2013-10-18 17:16

Olyckan på SSAB i Luleå har av polisen rubricerats som vållande till annans död genom arbetsplatsolycka. Efter att förundersökningen påbörjats har ärendet landat hos polisens enhet för miljöbrott i Luleå.

– Platsen kommer att fortsätta vara avspärrad, säger Sven-Olov Lundbäck, utredare.

På måndag kommer kriminalteknikerna fortsätta sitt arbete med att undersöka den cistern och invallning där olyckan inträffade och de båda männen omkom. På måndag kommer också den åklagare, Christer Forsman, som ska leda förundersökningen att flyga upp från Malmö.

– Vi har haft ett telefonmöte med åklagaren och fått direktiv vad vi ska göra, säger Sven- Olov Lundbäck.

Åklagaren Christer Forsman har satt sig in i händelsen, men han kan sår här tidigt inte uttala sig om hur lång en utredning kan bli.

– Det är så väldigt olika, så det finns ingen tidsram där, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om