Det är ett kliv mot att de 21 polismyndighet slås samman mot att bli en myndighet - Polismyndigheten. Nu presenterades regionerna och huvudorterna som blev:
Region Syd (Huvudort Malmö), Väst (Göteborg), Öst (Linköping), Stockholm (Stockholm), Berslagen (Örebro), Mitt (Uppsala) och Nord som får huvudort Umeå.
"Väntat"
Torgny Olofsson säger att beslutet om huvudorten i region Nord var väntat.
– Vi har förståelse för beslutet. Jag hade inte trott något annat, det känns som att det var klart i ett tidigt skede. Det viktiga i det här nu är den lokala polisverksamheten, den ska vara stommen i hela verksamheten.
De som nu presenterade orterna och regionerna går under namnet genomförandekommittén.
– Spontant är det första steget mot en polismyndighet. Det är en milstolpe på så sätt, men det är inget vi kommer märka av i vår verksamhet just nu. Men det känns rätt att beslutet äntligen har kommit.
Äntligen?
- Man kan tycka att det här har tagit väldigt lång tid. Men, visst, det kanske ska få göra det en sådan här gång.