I det ursprungliga förslaget från fritidsförvaltningen skulle en enkelbiljett med pendlarbåt och förfallstrafik ut i skärgården kosta 100 kronor. Men fritidsnämnden tyckte det var för dyrt och sänkte summan till 60 kronor. Men sågas även den lägre höjningen av kommunledningen. Och nämnden får tillbaka ärendet av kommunstyrelsen.
– Om man är bosatt på en ö så blir det ganska stora kostnader om man jobbar inne i Luleå. Om man åker två vuxna och två barn varje dag till jobb och dagis så blir det ganska stora kostnader, säger Yvonne Stålnacke (S), kommunalråd.
– Det förslag som låg nu är lite för dyrt.
Höjningen har tidigare kritiserats av skärgårdsföreningen som menar att de nya avgifterna riskerar att göra hela trafiken ointressant för de berörda. Det fritidsnämnden nu ska få undersöka är om det går att ge billigare priser till de som har sin bostadsadress på öarna i skärgården.
– Det finns ju studentrabatter och pensionärsrabatter på bussarna idag så det borde finnas en öppning här, säger Yvonne Stålnacke.
Nämnden ska även få i uppdrag att titta på ett rabatterat säsongskort för sommarstugeägare.