Misstänkte dubbelmördaren hade kontakt med vården

Den misstänkte dubbelmördaren i Svartöstaden hade kontakt med vården tiden innan han misstänks ha dödat sin mamma och bror. ”Vi har inhämtat hans journaler”, säger kammaråklagare Åsa Valter.

Fortsatt avspärrat. Trots att snart två månader har gått sedan dubbelmordet syns polisens blåvita band runt fastigheten i Svartöstaden. "I så här allvarliga ärenden är det inte ovanligt att man har avspärrningar en längre tid", säger kammaråklagare Åsa Valter.

Fortsatt avspärrat. Trots att snart två månader har gått sedan dubbelmordet syns polisens blåvita band runt fastigheten i Svartöstaden. "I så här allvarliga ärenden är det inte ovanligt att man har avspärrningar en längre tid", säger kammaråklagare Åsa Valter.

Foto: Klas Hallvarez

Luleå2023-04-27 17:00

En och en halv månad har gått sedan den tragiska händelsen i Svartöstadens villakvarter, tidigt en torsdagsmorgon, när en man i 20-årsåldern misstänks ha mördat sin mor och sin äldre bror

Enligt TV4 attackerade han först sin mamma med kniv när brodern försökte ingripa och själv blev ihjälhuggen, uppgifter som polis och åklagare inte har bekräftat officiellt.

Pappan fanns i huset vid dådet och är själv målsägande, då även han skadades i samband med dubbelmordet.

undefined
"Det preliminära beskedet till domstolen är därför att det dröjer mellan fyra-sex veckor innan jag kan väcka åtal", säger åklagare Åsa Valter.

Mannen har i förhör erkänt morden och ska genomgå en stor rättspsykiatrisk undersökning, vilket gör att åtalstiden fördröjs. 

– Undersökningen innebär att han blir borta i fyra veckor. Det preliminära beskedet till domstolen är därför att det dröjer mellan fyra-sex veckor innan jag kan väcka åtal, säger åklagare Åsa Valter.

Resultatet av den rättspsykiatriska undersökningen avgör om mannen kan dömas till fängelsestraff eller i stället bör få sluten rättspsykiatrisk vård. 

– Syftet är att fastställa om han led av en psykisk störning vid händelsen och om han alltjämt gör det. Utfallet får påverkan på vad jag yrkar på för straff.

undefined
Fortsatt avspärrat. Trots att snart två månader har gått sedan dubbelmordet syns polisens blåvita band runt fastigheten i Svartöstaden. "I så här allvarliga ärenden är det inte ovanligt att man har avspärrningar en längre tid", säger kammaråklagare Åsa Valter.

Men förundersökningen är inte heller avslutad i övriga delar.

– Vi väntar på slutgiltiga besked från rättsläkare och diverse andra utredningsåtgärder är inte klara heller. 

Trots mannens erkännande är stödbevisningen omfattande. 

Vi har hållit ett stort antal förhör med närstående, vänner och grannar. Viktigt att få en så vid bild av händelsen som möjligt. 

Vad vet ni om motivbilden?

– Han har lämnat en förklaring till händelsen men vilken den är, går jag inte in på i nuläget.

undefined
Polisen har genomfört omfattande tekniska undersökningar i och intill huset men fastigheten är fortfarande avspärrad.

Samtidigt kan Norr Media avslöja att mannen hade kontakter med vården tiden innan dådet.  

– Vi har inhämtat hans journaler, det gör vi regelmässigt i den här typen av ärenden. I övrigt kommenterar jag inte vilka vårdkontakter han har haft, i vilken utsträckning de har skett eller vilka bedömningar som har gjorts. 

Polisen har genomfört omfattande tekniska undersökningar i och intill huset men fastigheten är fortfarande avspärrad, med vissnande blommor i fönstren. 

–Innan brottsplatsundersökningen är helt klar ska platsen vara fortsatt avspärrad. I slutändan bedömer jag när avspärrningarna häv. I så här allvarliga ärenden är det heller inte ovanligt att man har avspärrningar en längre tid, säger kammaråklagare Åsa Valter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!