Midsommarfirande – en klassfråga?

Midsommarfirandet på Hägnan i Gammelstad lockar många. Birgitta Alstergren kräver att också funktionshindrade, fattiga och folk utan egna bilar ska ges möjlighet att ta sig dit.

EXTRATURER. ”Det måste bli möjligt för alla Luleåbor att fira midsommar på Hägnan. Vi måste få extra bussturer på midsommaraftonen, precis som det är på nyårsaftonen ”, säger Birgitta Alstergren.

EXTRATURER. ”Det måste bli möjligt för alla Luleåbor att fira midsommar på Hägnan. Vi måste få extra bussturer på midsommaraftonen, precis som det är på nyårsaftonen ”, säger Birgitta Alstergren.

Foto: Linnea Bergenudd

LULEÅ2014-06-18 22:08

Hon behöver själv rullator för att ta sig fram och saknar egen bil. Det gör att hon är fången i sin egen stadsdel Bergnäset på midsommarafton om hon inte är beredd att ta taxi hem från Hägnan.

– Som det är nu slutar bussarna från Luleå centrum till ytterområdena att gå vid 14-tiden på midsommarafton. Jag kräver att det ska gå minst två bussar senare, förslagsvis klockan 16 och klockan 18, säger Birgitta Alstergren.

Hon säger sig förgäves ha tagit upp frågan med politiker i tolv års tid.

– Företrädare för LLT säger att det är upp till kommunen att kräva fler turer.

Birgitta Alstergren berättar att man från Hägnans sida går ut och uppmanar midsommarfirare att ta bussen istället för bilen.

– Men som det är i dag ges inte vi som bor i ytterområden som Bergnäset, Porsön, Björkskatan, Hertsön, Skurholmen och Örnäset möjlighet att åka buss.

Hon berättar om hur invandrare på Bergnäset samlas och grillar tillsammans i bostadsområdet på midsommaraftonen. Likadant gör ensamstående mammor med barn.

– Pensionärerna kanske sitter ensamma inne. Om jag tar bussen ut till min väninna på Östergatan måste jag ta taxi hem på kvällen. Jag är bekant med en ensamstående mamma som hade lagt undan pengar för att ha råd att fira midsommar på Hägnan med barnen och sedan ta taxi hem. Det ska inte behöva vara så. Jag kräver extra bussturer som det är på nyårsaftonen, säger Birgitta Alstergren.

NSD kontaktar kommunalrådet Yvonne Stålnacke och ställer frågan: Är midsommarfirandet i Luleå en klassfråga – måste den som vill fira midsommarafton på Hägnan ha egen bil eller pengar nog att ta en taxi hem?

– Naturligtvis ska det inte vara en klassfråga och man ska inte behöva egen bil eller taxi. För att sätta in extra bussar måste det finnas ett stort underlag, alltså många som vill åka, eftersom det är kostsamt. Det kanske skulle finnas andra lösningar. Jag har aldrig hört talas om det här problemet tidigare, säger Yvonne Stålnacke och hänvisar till Anders Bylund på stadsbyggnadskontoret eftersom hon själv är på resande fot.

Anders Bylund rekommenderar Birgitta Alstergren att lämna in ett medborgarförslag till kommunen om fler bussturer på midsommaraftonen.

– Då måste vi räkna på det och om det anses rimligt ekonomiskt så kanske det skulle kunna bli en förbättring till midsommaren 2015. LLT vill ha kostnadstäckning och hittills har inte Luleå kommun anslagit pengar till det.

– Det är väldigt få som åker buss på de tiderna som det handlar om. Samtidigt vill förstås LLT ge sin personal ledigt i så stor omfattning som möjligt på midsommaraftonen.

För i år är det alltså kört när det gäller fler turer.

– Ja turlistor och personallistor måste planeras i god tid. Och några "andra lösningar" ser jag inte, säger Anders Bylund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om