Mäklarfirman byter lokaler: "En nytändning"

Husman & Hagberg flyttar snart in i sina nya lokaler. "Det är en nystart", säger John Nilsson, delägare och fastighetsmäklare på Husman & Hagberg.

John Nilsson, HusmanHagberg, har hand om försäljningen av viltfarmen.

John Nilsson, HusmanHagberg, har hand om försäljningen av viltfarmen.

Foto: Jonas Andersson

Luleå2019-01-15 14:40

Husman & Hagbergs nuvarande lokaler ägs i dag av Daniel Andersson som tog över från Lars-Åke Källhammar vid årsskiftet 2016/17. Nu flyttar mäklaren tvärs över gatan till den nybyggda byggnaden Norrskenet och deras gamla lokaler görs om till privatbostäder.

– Det har varit supermysigt att vara här. Det är ett jättecharmigt hus men inte optimalt för en kontorsmiljö, säger John Nilsson fastighetsmäklare och delägare.

Nu väntar inflyttning och den 1 mars väntas de vara på plats i de nya lokalerna.

Hur känns det att byta lokaler?

- Det är en nytändning och en nystart efter det senaste dryga årets tröga bostadsmarknaden. Det kommer även att bli betydligt lättare att skylta.

I dagsläget har Husman & Hagberg sex stycken anställda och räknar med att bli minst en till under året. Camilla Samuelsson, som tidigare bland annat ägt Lilla butiken i Råneå, hon kommer att börja jobba hos dem lagom till flytten till nya lokalen. Just nu arbetar de bland annat med det nya byggprojektet på Storheden i Luleå. Där är det tanken att företag ska kunna köpa sin egen affärslokal i en industripark. Tanken är att exempelvis åkerier, snickerier eller webbutiker ska kunna äga sin egen lokal istället för att hyra, likt en bostadsrätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om