Linbana ett lyft för stadstrafiken

Luleåbon Mikael Ullenius vill lyfta stadstrafiken och ta genvägen över bergen.- En linbana skulle knyta ihop universitetet med stan, säger han.

LULEÅ2010-03-03 06:00

Han gör det i ett medborgarförslag till kommunfullmäktige. Det går ut på att bygga en linbana från järnvägsstationen i centrum via Kronan och Ormberget till Luleå tekniska universitet.
Skärgårdsbana
Ullenius anser också att en linbana är en perfekt lösning för åretrunttrafik i skärgården, till exempel en bana mellan Lövskär och Hindersön.
- Det skulle gynna både året runtboende och turistnäringen. säger han.
Mikael Ullenius anser att en linbana har fördelar jämfört med markbunden busstrafik.
- Den går obemannad och den kan vara igång dygnet runt. Då behövs det inga nattbussar.
Tankar på en linbana väcktes hos Mikael Ullenius under promenader.
- Då brukar jag se på berget där Kronan ligger. Kommunikationerna är inte de bästa mellan stan, Kronan och universitetet. Porsön ligger lite avsides. Dessutom skulle en linbana göra det lättare att åka till Ormberget.
Mikael Ullenius förslag kommer sannolikt att remitteras till tekniska kontoret för utredning och utlåtande, innan det återkommer till kommunfullmäktige för beslut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om