Landstinget stämmer sjukgymnaster?

Landstinget har granskat sju privatpraktiserande sjukgymnaster i Norrbotten. I fyra av fallen har man hittat allvarliga brister, både vad gäller journalföring och utbetalda ersättningar.

Landstinget misstänker oegentligheter bland privatpraktiserande sjukgymnaster. Personen på arkivbilden har inget samband med dessa oegentligheter.

Landstinget misstänker oegentligheter bland privatpraktiserande sjukgymnaster. Personen på arkivbilden har inget samband med dessa oegentligheter.

Foto: PONTUS LUNDAHL / TT

LULEÅ2014-02-10 12:04

– Det är förvånande. Vår utgångspunkt är att ha tilltro till människor i systemet men det här visar att det behövs kontroller, säger Mats Brännström, landstingsdirektör.

Sjukgymnasterna är verksamma inom den nationella taxan, från vilken de också har sin huvudsakliga inkomst. De arbetar på fem olika orter i Norrbotten.

Landstinget överväger att begära rättslig prövning i några enskilda fall.

– Då blir det polisanmälan eller anmälan till Ekobrottsmyndigheten, säger Kristian Damlin, beställarchef.

Felaktiga utbetalningar på upp till 100 000 kronor har avslöjats. I de fall landstinget går vidare till rättslig prövning stoppar man också utbetalningarna tills prövningen är gjord.

Sjukgymnasterna har valts ut utifrån kriterierna att de tidigare ertappats med brister, eller att de har patienter med långa behandlingsserier. Det är behandlingsserier från 40 dagar upp till hela 232 i de 36 patientfall som granskats.

– Vi ser att enskilda sjukgymnaster har helt orimliga arbetsdagar, säger Kristian Damlin.

Fem av fallen anmäls till Inspektionen för vård och omsorg (IVO), eftersom bristerna äventyrat patientsäkerheten.

– Det har inte framkommit några konkreta felbehandlingar. Däremot finns det allvarliga brister i journalföringen, säger Mats Weström, medicinskt sakkunnig.

Egentligen omfattar granskningen åtta sjukgymnaster, men av dem har motsatt sig att lämna ut journaluppgifter.

– Den sjukgymnasten gör en annan lagtolkning är oss – och de flesta andra, säger Mats Brännström.

Landstinget har tills vidare stoppat utbetalningarna till sjukgymnasten.

Den externa granskningen gäller 2013 och har genomförts av företaget BDO.

– Vi kommer även fortsättningsvis att genomföra den här typen av kontroller. Samtidigt vill vi säga att många sjukgymnaster i Norrbotten gör ett bra jobb, säger Mats Brännström.

Totalt finns ett 60-tal privatpraktiserande sjukgymnaster i Norrbotten. Landstingets ersättning i fjol uppgick till 100 miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om