Krafttag mot tjuvjakt - polisen vädjar om tips

Sedan 2006 har antalet anmälda illegala jaktbrott ökat med närmare 400 procent.Nu tar polisen i Norrbotten krafttag mot tjuvjakten. Under våren ska bevakningen intensifieras i fjällen.

Polisen intensifierar bevakningen av fjällvärlden för att bekämpa tjuvjakten på rovdjur.

Polisen intensifierar bevakningen av fjällvärlden för att bekämpa tjuvjakten på rovdjur.

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2013-03-27 10:18

- Vi kommer att visa oss mer ute på fältet och hoppas att allmänheten tipsar oss om platser vi bör besöka eller annat vi bör veta, säger Peter Wallerström, utredare på miljöbrottsenheten vid polismyndigheten i Norrbotten.

Det är den illegala jakten av rovdjuren, alltså varg, björn, järv, lodjur och kungsörn, som ökat markant de senaste åren, visar statistik från Brottsförebyggande rådet.

Förföljelsen av kungsörnen är så allvarlig att den hotar artens existens i Sverige, enligt Världsnaturfonden.

Fåglar förgiftas
Av 503 undersökta kungsörnar hade över två tredjedelar dött på grund av mänskliga aktiviteter.

- Det handlar inte bara om att de skjuts. Det förekommer även att fåglarna förgiftas och att man river deras boplatser för att komma åt äggen, säger Peter Wallerström.

Brotten är svårutredda och klaras sällan upp.

- Ofta försvinner djuret och ingen har sett någonting. Vi är väldigt beroende av vittnesuppgifter.

Polisen samarbetar bland annat med åklagare, Naturvårdsverket, länsstyrelsen och statens veterinärmedicinska anstalt för att kunna lösa fallen.

Peter Wallerström vädjar om tips från allmänheten.

- Jag hoppas att norrbottningarna är uppmärksamma nu under påsken och att de hör av sig till oss om de ser eller hör något som verkar misstänkt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om