Ingen krök vid poolen
Det blir inget starkt vid poolkanten i Quality hotell i Luleå. Kommunstyrelsen sade på måndagen nej till hotellbolagets ansökan om utvidgat utskänkningstillstånd.
Bolaget motiverade ansökan med att hotellgästerna brukar köpa ut på Systembolaget och ta med till poolavdelningen. Om hotellet stod för försäljningen av starkölsburkar skulle den vara mera kontrollerad och risken för sönderslagna flaskor i poolområdet skulle minimeras.
Polisen hade inget emot hotellets ansökan, men det hade kommunkansliets alkoholhandläggare. En pool är ingen restaurang och det serveras ingen mat vid poolen. Därför blev det stopp.
- Lokalen uppfyller således inte kravet på varierat matutbud, sade alkoholhandläggaren och föreslog avslag.
Politikerna i kommunstyrelsens arbets- och personalutskott hade samma uppfattning. Ingen ledamot reserverade sig mot beslutet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!