"Hyrstoppet viktigt för långsiktigheten"

Kristina Myhr Eriksson, närsjukvårdschef i Luleå och Boden, tror att hyrstoppet är den enda långsiktiga lösningen för Region Norrbotten.

Sjuksköterskan Magdalena Wiberg hoppas att det snart ska anställas fler sjuksköterskor så att de kan öppna fler platser på avdelning 63. Idag är bara sju av 20 vårdplatser öppna.

Sjuksköterskan Magdalena Wiberg hoppas att det snart ska anställas fler sjuksköterskor så att de kan öppna fler platser på avdelning 63. Idag är bara sju av 20 vårdplatser öppna.

Foto: Ulrika Vallgårda

Luleå2019-04-12 06:00

För att klara både de planerade och akuta flödena utan överbeläggning skulle det behövas 190 öppna platser på Sunderby sjukhus.

– Det som hände när vi införde hyrstoppet i oktober var att vi fick gå tillbaka till ett sommarläge med ungefär 165 platser öppna. Då är det det risk för långa väntetider, säger Kristina Myhr Eriksson.

Under hösten har de haft perioder då de har varit tvungna att skjuta fram planerade operationer. Det har också varit problem med att patienter kan få vänta kvar på akutmottagningen i flera timmar innan det går att hitta en vårdplats för dem.

Idag ser läget bättre ut med 173 öppna platser. De har rekryterat fast anställda sjuksköterskor, bland annat genom att locka med ett lönetillägg på 2 500 kronor i månaden.

– Det är en åtgärd som kostar mycket pengar, men det kostar ännu mera att vara beroende av inhyrda sjuksköterskor.

Bemanningssjuksköterskor är en bra lösning vid tillfälliga toppar, men det är inget man kan bygga vården på, menar hon. Hon tycker därför att hyrstoppet var en nödvändig åtgärd och att det är viktigt att vara uthållig och stå fast vid det.

– De pengar som vi har lagt ner på inhyrda vill vi hellre lägga på egen personal. Med egen personal kan vi skapa kontinuitet, vi kan driva utveckling och bygga en bra arbetsmiljö som vi skapar tillsammans.

Hon menar också att det blir en konstig situation på en avdelning om olika sjuksköterskor gör samma arbete med helt olika lön.

– Bemanningssjuksköterskor tjänar ju mer, samtidigt som de tar mindre ansvar på en avdelning. Vi vill istället kunna vara så attraktiva att man vill stanna och jobba hos oss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!