Höstlovet: Fiske i Norra hamn i Luleå

Snart lägger sig isen men än finns chans att dra upp storabborren. Sportfiskarna anordnar höstlovsfiske för barn i Luleå och Piteå.

Sportfiskarna driver höstlovsfiske på många orter i landet men i år är första gången som Norrbotten är med i projektet. Fiskeevenemanget kommer hållas i Luleå och Piteå.

Sportfiskarna driver höstlovsfiske på många orter i landet men i år är första gången som Norrbotten är med i projektet. Fiskeevenemanget kommer hållas i Luleå och Piteå.

Foto: Sportfiskarna

Luleå2020-10-21 12:30

Att vara ute mycket under höstlovet är ingen dum idé, särskilt inte i dessa coronatider. 

Sportfiskarna, Sveriges sportfiske- och fiskevårdsförbund, anordnar höstlovsfiske över hela Sverige och i år är även Norrbotten med för första gången.

Under några dagar kommer Sportfiskarna hålla i fiskeaktivitet i Luleå, 27 och 28 oktober, och i Piteå 29 och 30. Höstlovsfisket är gratis och det finns utrustning att låna. 

Sportfiskarna driver ett projekt kallat Skolbäcken där de samarbetar med skolor och eleverna får följa med ut i naturen och bland annat lära sig mer om fisk, insekter och vattendrag. Det kan bland annat handla om att skapa bättre miljö för fisken i en bäck genom att lägga ut grus och sten på rätt ställe. Höstlovsfisket är en del av Skolbäcken och är bara starten på Sportfiskarnas satsning att ordna fiske på loven.

Tobias Hellman är projektledare hos Sportfiskarna Region Norr och den som ska hålla i fisket. I Luleå kommer det ske i Norra hamn.

– När jag var liten fanns det inte sådana här aktiviteter här, att ta med sina kompisar på en fiskedag, säger Tobias Hellman som märkt av ett stort fiskeintresse hos barnen han mött ute i skolorna.

Som passionerad fiskeentusiast ser han att fisket kan bli en livslång hobby som berikar på olika sätt. Höstlovsfisket kan vara ett första steg in på den vägen.

– Barn ska ha möjlighet att komma ut, träffa andra i ungefär samma ålder och med intresse för fiske. De lär känna varandra, skapar ett intresse och kanske hittar en kompis för livet, säger Tobias Hellman.

Om inte minusgraderna ställer till det och skapar is i Norra hamn fiskas det där. Reservplanen är en klassisk fiskeplats i Luleå, Lulsundskanalen.

– Luleå är en fiskestad från första början. Det har alltid varit nära oss, säger Tobias Hellman.

Vilka fiskar får man i Norra hamn?

– Främst abborre, skulle jag säga. Kan vara någon id eller brax också och löjan går säkert in där. Men målfisken är abborren och det finns ganska fina exemplar. Jag fick en alldeles bredvid BBB när jag pimplade med en jigg, en niohundragrams abborre.

Maxantalet är 40 personer varje dag och barnen ska ha en målsman på plats. Anmälan sker till tobias.hellman@sportfiskarna.se

Har du fler tips om andra höstlovsaktiviteter? Mejla in dem till anders.appelgren@norrmedia.se så gör vi en lista med aktiviteter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!