Hon lurades på Facebook

Hundratals har lurats av företaget Pitacassi på Facebook.
Luleåbon Ulrika Lindstedt är en av alla som krävs på betalning efter att ha gjort företagets personlighetstest.
- Jag kommer att göra en polisanmälan, säger hon.

STOCKHOLM 2010-08-08
Facebook
Foto: David Magnusson / SvD / SCANPIX / Kod 10031
** OUT DN (även arkiv) **

STOCKHOLM 2010-08-08 Facebook Foto: David Magnusson / SvD / SCANPIX / Kod 10031 ** OUT DN (även arkiv) **

Foto: David Magnusson / SvD / SCANPIX

Luleå2011-02-03 21:01

Gångna helgen var Ulrika Lindstedt inne på Facebook, när det dök upp en länk om ett personlighetstest.

- Jag älskar när Statistiska centralbyrån ringer och tänkte att jag skulle pröva det här också. Ingenstans stod att det skulle kosta pengar, säger Ulrika Lindstedt.

Testet innehöll ett tiotal frågor som hon svarade på i rask takt.

- Jag sammanfattades som en empatisk person, det var ju jättebra. Sen var allt som en avklarad sak för mig.

"Riktigt obehagligt"
Men under gårdagen väntade en smärre chock när Ulrika Lindstedt kom hem från jobbet.

- Då fick jag se ett konstigt brev där det stod det stort "FAKTURA". Testet hade kostat mig 399 kronor! Inte måttligt för några få frågor.

- Sen låg det också en orange lapp, ett hot om vad som skulle hända om jag inte betalade. Först påminnelse, sedan inkasso - och till slut utmätning. Det var riktigt obehagligt, säger Ulrika.

Villrådig ringde Ulrika Lindstedt upp konsumentvägledaren i Luleå.

- Hon rådde mig att inte betala utan att i stället polisanmäla, vilket jag också tänker göra. Det är hemskt. Jag är ändå ganska van på nätet. Andra blir kanske jätterädda och betalar direkt. Man vill ju inte bli ett inkassoärende.

Skrivit till SVT-Plus
Ulrika Lindstedt är inte ensam drabbad. Senaste veckan har Konsumentverket fått in 75 anmälningar från svenskar som har lurats av sajten Mypersonalitytest.info och det slovakiska företaget Pitacassi.

- Jag kommer att vara väldigt försiktig och inte göra såna här tester i fortsättningen. Jag har skrivit till Plus på SVT, hoppas att de tar upp det också, säger Ulrika Lindstedt, Luleå.

Fakta/Uppge ej personuppgifter

1. Var försiktig när du är inne på webbplatser och gör olika typer av tester.

2. Uppge inte personuppgifter som till exempel personnummer eller telefonnummer.

3. Om du har fått en faktura för en tjänst som du inte har beställt ska du bestrida fakturan. Skriv till företaget och berätta att du anser att den är felaktig. Företaget måste då kunna bevisa att du är skyldig att betala.

4. En mall för att bestrida fakturor finns på Konsumentverkets webbplats.

Källor: Konsumentverket, Konsument Europa. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om