Hellström orsakar kaos?

Publikkaos hotar när Håkan Hellström blir dragplåster på Minus 30-festivalen nästa år. Många kan missa konserten - trots att de har biljett.- Vi kan inte ta ansvar för det, säger Patrik Öhlund, festivalproducent.

GÖTEBORG 20101106 

Håkan Hellström spelade inför 10 500 personer i Scandinavium i Göteborg på lördagen. 

FOTO Adam Ihse / SCANPIX / Kod 9200

GÖTEBORG 20101106 Håkan Hellström spelade inför 10 500 personer i Scandinavium i Göteborg på lördagen. FOTO Adam Ihse / SCANPIX / Kod 9200

Foto: ADAM IHSE / SCANPIX

Luleå2010-12-13 14:19

Nyheten att Håkan Hellström - en av landets mest älskade artister - blir publikdragare på inomhusfestivalen Minus 30 orsakade jubel hos alla fans i Luleå med omnejd.

Och rusningen efter biljetter lät inte vänta på sig.
- Jisses! Vi har sålt över 400 biljetter redan. När förra årets publikdragare presenterades var det inte alls lika stor efterfrågan, bara enstaka biljetter såldes då, säger Patrik Öhlund, festivalproducent på Kulturens hus.

"Logistiskt problem"
Men intresset för Håkan Hellström kan också orsaka stora problem.

Totalt släpps 1 500 biljetter men Stora salen, där Hellström uppträder, rymmer endast 1 000 besökare.

Detta kan innebära att många fans inte släpps in till konserten.

- Vi i har ett logistiskt problem och kan inte garantera att alla som vill får se Håkan. Men alternativet hade varit att inte boka honom alls - och hur smart hade det varit? säger Patrik Öhlund.

"Väldigt brett program"
För att undvika kaos i publiken tänker Patrik Öhlund och medproducenterna vara strategiska i programsättningen, när övriga artister spelar.
- Vi har ett väldigt brett program och alla kommer inte för att se Håkan. Vi skulle till exempel kunna påbörja en konsert med Loop Troop eller ett hårdrocksband i Lilla salen en halvtimme innan, vilket skulle minska på trycket inför hans konsert.

Ändå kan han inte utesluta att väldigt många kommer att samlas utanför dörrarna till Stora salen långt innan Håkan Hellström, bara för att försäkra sig om en plats.
- Det kommer bli trångt men också gemytligt. Vi har ett större säkerhetstänk med fler vakter i år.

Inget ansvar
Patrik Öhlund vill inte svara för hur festivalledningen agerar om massivt missnöje skulle uppstå och besvikna besökare kräver biljettpengarna åter.
- Vi får ha is i magen. På biljetterna står det klart och tydligt att de gäller till h-e-l-a festivalen, inte bara till en artist. Vi kan inte ta ansvar för om några missar Håkan Hellström, säger Patrik Öhlund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om