Grumligt vatten i centrala Luleå och Bensbyn

Under tisdagsmorgonen kommer ett antal hushåll i centrala Luleå vara utan kranvatten. Grumligt och missfärgat vatten kan också förekomma.

LULEÅ2011-05-02 21:36

Tekniska förvaltningen i Luleå ska utföra ledningsarbete på vattenledningsnätet i korsningen Hermelinsgatan-Skeppsbrogatan vid Rättscentrum och därför kommer kranvattnet vara avstängt mellan klockan sex och åtta. I närliggande fastigheter kan det förekomma grumligt och missfärgat vatten. Störningarna ska vara övergående och Tekniska förvaltningen råder de boende i området att spola i kranen tills vattnet blir klart.

Under natten mot tisdagen kommer liknande arbete ske med vattenledningsarbetet i Bensbyn för att få bukt med de smak- och luktstörningarna som förekommit en period. Tekniska förvaltningen råder också Bensbyborna att spola i kranarna för att få klart vatten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om