– Det är lite för tidigt att säga om det blir ett lämmelår eller inte. Men vi har sett en hel del lämlar på snön och det verkar vara ganska gott om smågnagare, säger Jan Stuge, naturbevakare vid länsstyrelsen.
Även Johan Påve, föreståndare vid Saltoluokta turiststation, har gjort liknande observationer.
– Det är då väldigt mycket gnagare. Sorkar har vi väldigt gott om. Det har varit mer snön här än det brukar vara och det har kanske varit gynnsamt för gnagarna, säger Johan Påve.
Birger Hörnfeldt, professor vid Sveriges lantbruksuniversitet i Umeå, vill inte dra några slutsatser redan nu.
– Det borde vara ett år för tidigt för ett lämmelår om man tittar på cykeln men det är möjligt att det varit gynnsamma förhållanden. Vi hade en uppgång i sorkstammen i fjol i alla fall. Vi gör de första mätningarna efter midsommar och efter det vet vi mer. Det troligaste är att lämlarna har en topp nästa höst, säger han.
Senast det var ett lämmelår i Norrbotten var 2011.