En masugn för mycket

LTU-professorn Magnus Ericsson tror på jättefusionen mellan SSAB och Rautaruukki.
Men han ifrågasätter att bolaget kommer hålla alla masugnar levande.
– Kan man rationalisera? Det kommer bli en stor fråga, säger han.

Masugnen i Luleå är effektiv. SSAB har också sagt att produktionen ska hållas vid liv på alla orter. Men enligt experten Magnus Eriksson blir det en stor utmaning.

Masugnen i Luleå är effektiv. SSAB har också sagt att produktionen ska hållas vid liv på alla orter. Men enligt experten Magnus Eriksson blir det en stor utmaning.

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2014-01-23 17:17

Onsdagens nyhet att svenska stålbolaget SSAB köper sin finska motsvarighet Rautaruukki för 10 miljarder kronor slog ner som en bomb. Bland många, i alla fall i Sverige, ses köpet som ett viktigt steg för båda företagens långsiktiga överlevnad.

Magnus Eriksson, professor i mineralekonomi på Luleå tekniska universitet, tror att företaget kan bli slagkraftigt.

– De har till stor del liknande profil. De har jobbat med samma typ av stål, säger han.

– Ofta ser fusioner mellan stora företag bra ut på pappret, men när man börjar jobba med det så finns det massor av olika viljor och kulturer. Här tror jag man har lättare än andra, svensk och finsk stålindustri ligger varandra väldigt nära.

SSAB gick i samband med att de offentliggjorde köpet ut med att alla produktionsorter skulle behållas. Det betyder att det nya bolaget har fem masugnar, varav fyra är i drift. Enligt Magnus Ericsson finns här SSAB:s stora utmaning.

– Nu har man masugnsmetallurgi på tre ställen. Hur ska man hantera det? Kan man rationalisera? Det kommer bli en stor fråga, säger han.

– De masugnar som finns är ganska små enheter. Det är en risk för de här produktionsorterna att det blir ändring på den fronten.

Men Magnus Ericsson tror också att det nya bolaget kan utnyttja sin storlek till att vinna nya ekonomiska fördelar.

– Man blir en större spelare rent generellt och kan ha en del stordriftsfördelar. Till exempel kan man ha fördelar i sitt inköp av järnmalm. Nu köper de båda det mesta av sin malm från LKAB, men det kanske kan bli en öppning för att hitta nya leverantörer.

Bland annat pekar Magnus Ericsson att Rautaruukki tidigare köpt en del malm från gruvor i Karelen.

– Man får en bättre förhandlingssituation för allt man köper in.

När vänder trenden för stålmarknaden?

– I Europa är det ingen omedelbar ljusning på gång. Det är jädra tufft. Men om man inte hade gjort det här så hade det varit oerhört mycket tyngre för de här bolagen på egen hand för att klara av krisen. Den globala ekonomin kommer utvecklas och man kommer tillbaka till en mer gynnsam konjunktur. Men det kan ta sin tid.

Tidigare stora fusioner

1988 gick Asea och Brown Boveri samman och bildade ABB (Asea Brown Boveri Ltd), ett av världens största företag med inriktning mot elkraft.

2000 etablerades banken Nordea genom sammanslagning av Merita-Nordbanken, Unibank och Kreditkassen. Den sammanslagna koncernen utgör den största i sitt slag i norra Europa.

2008 bildades världens största flygbolag när de amerikanska bolagen Delta Airlines och Northwest Airlines gick samman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om