Efter 109 år var det så dags igen
När en tidning skrev om invigningen av Östra skolan år 1901 kallades eleverna för "majestäter".När skolan 109 år senare återinvigs inleder kommunalrådet Karl Petersen därför sitt tal med "eders majestäter".- Här är stort och fint och utsikt mot Kungsgatan, säger eleven Wilma Undebjörk.
Eleverna Wilma Undebjörk och Ida Åkerström var för dagen guider och visade runt i lokalerna. De går i sjätte klass och är mycket nöjda med sitt stora luftiga klassrum med höga vackra fönster och utsikt mot Kungsgatan.
Rektorna Roger Stenberg och Britt-Marie Vikström är glada.
- Vi har ingen sol men det är en strålande dag i alla fall, säger Roger Stenberg och citerar en tidning som skrev om invigningen av skolan den 18 september år 1901
"...läraren har en hög uppgift och ett drygt ansvar, vården av de kosteliga ädelstenar är även ett medel att bevara det egna hjärtat friskt och ungt".
Det är eleverna Celina Kenttä, Frida Lauritsen och Ella Esberg som tillsammans med kommunalråden Yvonne Stålnacke och Karl Petersen klipper återinvigningsbandet.
Yvonne Stålnacke berättar att hon själv har gått i Östra skolan och önskar att hon kunde bli elev igen.
Karl Petersen räknar upp Luleå stads sex värdefullaste byggnader: residenset, Östra skolan, badhuset, Shopping, Kulturens hus och stadshuset.
Klart 2011
Inom kort kommer ytterligare två våningsplan i Östra skolan att bli klara för användning. Där kommer bland annat en textilslöjdsal, en musiksal och ett sago- och läsrum att inrymmas.
I en sista renoveringsetapp kommer aulan, trä- och metallslöjdsalen och bildsalen att genomgå renovering.
Det arbetet beräknas bli klart i slutet av februari 2011.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!