Dvärgkanin slets ihjäl av två sibirian huskys
Här slets dvärgkaninen Blixten ihjäl av två sibirian huskys i lördags. Kaninen var Emma, 11, och Pontus, 9, Strömbäcks kelgris.- Det är fruktansvärt, säger mormor Lillemor Strömbäck, 68.
Karl-Erik och Lillemor Strömbäck på Hertsön är förtvivlade sedan deras barnbarns kanin Blixten blivit dödad av två sibirian huskys. I den här inhängnaden bodde Blixten. Foto: PÄR BÄCKSTRÖM
Foto: Pär Bäckström
Tom kaningård
När Lillemor Strömbäck vid lunchtid i lördags skulle se till Blixten var kaningården tom.
Hon börjar leta efter Blixten och en grannfru berättade att hon sett två stora hundar komma springande på förmiddagen.
- Hon sa att de hade en liten kanin i munnen och hoppades att det var en leksakskanin.
Det var det inte, det var Blixten. Lillemor Strömbäck fortsatte sitt letande och träffade en annan kvinna. På frågan om hon sett kaninen sa kvinna ja.
"Det är fruktansvärt"
- Jag frågade om Blixten levde men fick svaret att kaninen låg i soporna i en påse. Död. Blixten var avsliten mitt itu.
Det blev en chockerande upplevelse.
- Det är fruktansvärt, säger Lillemor Strömbäck gråtande.
Under lördagen ringde de till barnbarnen i USA.
- Emma bara grät när hon fick reda på vad som hänt.
Andra boende på Flugsnappargränd har berättat för Lillemor och Karl-Erik Strömbäck att de vid ett flertal tillfällen sett de lösspringande hundarna, två sibirian huskys och dessutom en vit schäfer.
Polisanmälan
De stora hundarna har av allt att döma lyckats öppna en dörr till Blixtens inhängnad, det var djupa gropar vid hängnet.
Karl-Erik Strömbäck har cykelpatrullerat området ända sedan i lördags.
- De ansvariga ska ha sitt straff. människor som äger dessa hundar ska inte ha hand om djur.
Paret Strömbäck polisanmälde händelsen i lördags.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!