- Det är inget snack om saken, en förnyelse av vårt parti är helt nödvändigt.
Nya vindar
Lenita Ericson menar att de nya vindar som nu behövs gäller såväl personer som poltikens innehåll.
- Det kanske viktigaste är att vi bedriver en politisk verksamhet som är i samklang med det moderna samhället. På den punkten har vi onekligen missat en hel del Däremot så är det inget fel på våra kärnvärderingar.
Spännande
Lenita Ericson är för många väljare i Luleå en doldis. Men kanske inte så länge till. Under den kommande mandatperioden kommer Lenita Ericson att sitta som ordförande för tekniska nämnden.
Och nu vill dessutom partikamraterna på Bergnäset i Luleå att hon ska få åka som ombud till den stundande extrakongressen.
- Det återstår att se om jag blir vald, men blir det på det sättet så ska det bli oerhört spännande. Och jag hoppas verkligen att det innebär ett avstamp till något nytt för vårt parti. Förändring berikar.
Ligger lågt
Men när det gäller vem som ska ta över ledarskapet efter Mona Sahlin ligger Lenita Ericson lågt.
- Helt enkelt för att det ännu inte kommit fram något klockrent namn som jag har fallit för.