De bygger Hertsö badhus: "Fick bara ett anbud"

Upphandlingen om Hertsö badhus är klar. Byggjätten som tagit hem flera stora jobb i Luleå de senaste åren vann även det här projektet.

Så här kan Hertsö badhus komma att se ut, sedd från Backmyrvägen. Nu är upphandlingen klar. När bygget kan börja är oklart. Byggtiden är 1,5-2 år.

Så här kan Hertsö badhus komma att se ut, sedd från Backmyrvägen. Nu är upphandlingen klar. När bygget kan börja är oklart. Byggtiden är 1,5-2 år.

Foto: A och D arkitektkontor

Luleå2021-04-16 15:46

Luleå kommun har inte gått ut med något officiellt besked men stadsbyggnadschef Helén Wiklund Wårell bekräftar att upphandlingen är klar för 140-miljonersprojektet.

– Måndag är sista dag för att överklaga och vi ville egentligen vänta till avtalsspärren gått ut med att berätta om upphandlingen. Men det är NCC som vunnit den, säger hon.

undefined
Helén Wiklund Wårell, stadsbyggnadschef.

Någon överhängande risk för överklagan lär det inte vara.

– Vi fick bara ett anbud. 

Projektet har dragit ut på tiden. Hertsö badhus stängdes 2016. Det nya bygget har föregåtts av en politisk diskussion. Kommunen fick även lösa in fastigheten med den gamla hockeygrillen, och detaljplanen tog två år att ta fram.

Upphandlingen skulle egentligen gått ut tidigt i höstas men blev försenad.

– Vi hade ute en mark- och anläggningsupphandling och ville avvakta hur den gick för att se hur formuleringarna fungerade. Vi ville ha så bra underlag som möjligt, säger Helén Wiklund Wårell.

undefined
NCC tog hem bygget av Hertsö badhus. Byggjätten var ensam på plan.

NCC har tidigare bland annat tagit hem Östra länken och bygget av den nya brandstationen. De projekten, liksom Hertsö badhus, är entreprenader som bedrivs som utökad samverkan. Det vill säga ett nära samarbete mellan kommunen och entreprenören.

När kan det bli byggstart?

– Det är svårt att sia om. Men det är en hel del som ska göras och jag tror inte spaden är i backen i år i alla fall, säger Helén Wiklund Wårell.

Byggtiden är beräknad till 1,5-2 år. Det innebär att badhuset inte lär invigas före 2024.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!