De är klara för Business Evening

Nu är de första föreläsarna klara för näringslivseventet Business Evening den 26 april. "Det är riktigt kul att vi redan nu kan presentera två intressanta föreläsare", säger Jesper Peruzzaro, projektledare Norrbottens Media.

Norrbottens Media är ny huvudansvarig för Luleå Business Awards. "Vi är glada över att samarbetet nu förstärkts", säger Li Skarin, vd för Luleå Näringsliv, och får medhåll av Jesper Peruzzaro, projektledare Norrbottens Media.

Norrbottens Media är ny huvudansvarig för Luleå Business Awards. "Vi är glada över att samarbetet nu förstärkts", säger Li Skarin, vd för Luleå Näringsliv, och får medhåll av Jesper Peruzzaro, projektledare Norrbottens Media.

Foto: Sabina Nilsson

Luleå2018-03-09 08:06

Luleå Business Awards är en näringslivssatsning med totalt 1 200 besökare upp­delat på två tillfällen – Business Evening den 26 april i Kulturens Hus och Gala Night den 19 oktober i Luleå Energi Arena.

Nytt för i år är att Norrbottens Media tar över som huvudansvarig för eventet, allt på uppdrag av Luleå Näringsliv som fortfarande är ägare av arrangemanget.

Nu kan Norrbottens Media presentera de första personerna som är klara för Business Evening.

– I vanlig ordning kommer företag och personer att hyllas och vi har åtta priser att dela ut. Sen har vi två riktigt bra föreläsare på programmet, Sara Öhrvall med ämnen som innovation och digitalisering och Anders Hansen som pratar om träningens positiva effekt på hjärnan, säger Jesper Peruzzaro, projektledare inom event på Norrbottens Media.

– Det är riktigt kul att vi redan nu kan presentera två intressanta föreläsare som vi tror kommer att bidra med mycket inspiration och kunskap, fortsätter han.

Sara Öhrvall är dessutom högaktuell på Veckans Affärers rankning över Sveriges mäktigaste kvinnor. Hon intar en sjundeplats i kategorin mäktigaste techprofiler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om