Runt 85 procent av alla möjliga stugnätter var bokade under förra sommaren. Ett rekordår, enligt Luleå turistcenter. Tisdagen 12 mars klockan 10 släpps årets hyrstugor i Luleå skärgård.
– Det är alltid ett högt tryck så vi rekommenderar att vara ute i god tid med bokningen om man har en specifik tid man vill boka, säger Hanna Sundberg, informatör.
Bokningen görs på kommunens hemsida, www.lulea.se. Mest populärt brukar det vara att boka stugorna på Brändöskär och Kluntarna och midsommarhelgen brukar ta slut samma dag som stugorna släpps enligt Hanna Sundberg.
I fjol påbörjades en uppdatering när det gäller inredning. Den röda och blommiga stilen byts till ett marint skärgårdstema med nya gardiner, vaxduk, dekorationer i samma anda.
– Det kommer göras klart så att alla stugor är klara till sommaren. Det är korta hål man hinner sticka in och göra fint.
Utvändigt kommer bryggor att bytas ut på bland annat Junkön. Det blir också en repris på utlåning av redskap för fritidsaktivteter som infördes förra året.
– I dagsläget har man lånat fiskespö och andra utomhusaktiviteter. Det kommer att finnas ännu fler saker att låna ut.