Det är Stora Coop Örnäset som blev det ombud i Norrbotten för Postnord som lämnade ut flest paket under tiden 28 november till 4 december. 2 562 paket lämnade de ut. Inte så många färre lämnade Stop22 i Kiruna ut, 2 204 och Coop Björkskatan i Luleå, 2 025 paket.
– Det är mycket paket som kommer och som vi lämnar ut. Varje jul ökar det, säger Mattias Gustafsson, Stora Coop Örnäset.
Han arbetar i kundtjänsten och är en av dem som lämnar ut paket.
Gunnar Lejon som är butikschef är inte förvånad att de hanterar mycket paket.
– Vi har ett stort upptagningsområde, där Svartöstan och Hertsön ingår, så det blir ett stort område, säger han.
Mattias Gustafsson har varit i många år och kan se att antalet paket förändrats med tiden.
– Jag tycker att det har varit mycket ökningar under åren. Det som också har varit är att det blivit fler aktörer på marknaden, säger han.
I andra änden av lokalen finns paketboxar från Instabox och Budbee.
– Det gör att det blir lite färre paket, men fortfarande är det väldigt mycket. Kring jul och Black week är det dubbel mängd, men det är kring Black week som det är mest paket. Julhandeln spås minska på grund av inflationen, men vi ser ingen större minskning av paket, säger han.
Vilka är det som kommer hit och hämtar ut paket?
– Det stora majoriteten är i medelåldern och ungdomar. Det är färre äldre. Vad man också kan se är att det är många returer. Det går en postgrinda per dag ungefär, säger Mattias Gustafsson.