Brister i brandskydd på Meldersteins herrgård

Meldersteins herrgård har brister i brandskyddet. Räddningstjänsten har beslutat om ett föreläggande för att skäliga åtgärder ska vidtas.

Meldersteins herrgård har brister i brandskyddet. Räddningstjänsten har utfärdat ett föreläggande efter tillsyn.

Meldersteins herrgård har brister i brandskyddet. Räddningstjänsten har utfärdat ett föreläggande efter tillsyn.

Foto: Björn Nyström

Luleå2022-08-22 18:27

I maj gjorde räddningstjänsten tillsyn på Meldersteins herrgård, som används som hotell. Nu har räddningstjänsten beslutat om ett föreläggande för att identifierade brister i brandskyddet ska åtgärdas, senast den 9 december i år.

Dörrar måste förstärkas med tätningslister och dörrstängare, för att inte rökgaser ska kunna sprida sig mellan rum och trapphus. Stegen som är en av två möjliga utrymningsvägar för våning två i hotellet måste bytas ut till en spiraltrappa. 

Vid tillsynen fanns brännbart material; soffor, stolar, bord, byråer och annat i utrymningsvägarna och i trapphuset. Det måste tas bort. Gårdshuset måste förses med larmsystem.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!